Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Leteckou nehodu v Nepálu nepřežilo nejméně 69 lidí: Poslední vteřiny před pádem zachytilo video!

Aktualizováno -
15. ledna 2023
14:52
Autor: ČTK - 
15. ledna 2023
07:56

Letoun nepálské společnosti Yeti Airlines, který odstartoval se 72 lidmi na palubě z Káthmándú, dnes havaroval v nepálském městě Pokhara. Neštěstí si podle posledních údajů, které poskytl nepálský úřad pro civilní letectví, vyžádalo nejméně 69 mrtvých. Pátrání po dalších bude pokračovat v pondělí. Mluvčí letecké společnosti v aktualizovaném prohlášení oznámil, že na palubě cestovalo 15 cizinců: Pět Indů, čtyři Rusové, dva Jihokorejci a po jednom člověku z Irska, Austrálie, Francie a Argentiny.

Nepálský premiér Pušpa Kamál Dahal svolal mimořádné zasedání vlády, která zřídila komisi pro vyšetření příčin havárie. Očekává se, že zprávu o nehodě podá do 45 dnů, řekl novinářům ministr financí Bišnu Paudel.

Na záchranných pracích se podílí na 300 policistů a také příslušníci armády, řekl agentuře DPA mluvčí policie. Na záběrech z místa neštěstí jsou vidět plameny stoupající z trosek. Nepálská televize ukázala také záběry davů lidí, kteří se v blízkosti havárie shromáždili.

Khum Bahádur Chhetri letadlo pozoroval ze střechy svého domu a agentuře Reuters popsal dráhu stroje před nehodou. „Viděl jsem, jak se letadlo třese, pohybuje se doleva a doprava a pak se náhle jeho příď prudce sklonila a stroj spadl,“ řekl. Dodal, že místní obyvatelé odvezli dvě osoby do nemocnice.

„Polovina letadla leží na svahu,“ řekl agentuře Reuters Arun Tamu, jeden z místních, jenž na místo dorazil několik minut po pádu letounu. „Druhá polovina spadla do soutěsky řeky Seti,“ dodal. Na druhé z míst se záchranáři dostávají jen s potížemi.

List The Kathmandu Post napsal, že letadlo havarovalo mezi mezinárodním letištěm v Pokhaře a starým letištěm v tomto městě. Jedno z videí zveřejněných na twitteru naznačuje, že se tak stalo při přistávacím manévru. Pokhara je vyhledávanou turistickou destinací a nachází se asi 200 kilometrů severozápadně od Káthmándú.

Dvoumotorové letadlo ATR 72 bylo podle webové stránky FlightRadar24 staré 15 let a bylo vybaveno starým transpondérem - zařízením pro vysílání identifikačních znaků. Mezi 72 lidmi na palubě byli čtyři členové posádky a dva kojenci, uvedl mluvčí letecké společnosti. Zhusta používaný stroj vyrábí společný podnik Airbusu a italské společnosti Leonardo; firmy se k havárii zatím nevyjádřily.

Flotila Yeti se podle webu aerolinek skládá ze šesti takových strojů, včetně toho, který se zřítil. Společnost se označuje za předního domácího dopravce. Vlastní také společnost Tara Air, přičemž obě společně nabízejí „nejširší leteckou síť“ v Nepálu, uvádí Yeti.

Evropská unie od roku 2013 zakázala nepálským leteckým společnostem vstup do svého vzdušného prostoru s odvoláním na obavy o bezpečnost.

V Nepálu se nachází osm ze 14 světových osmitisícovek včetně nejvyšší hory světa Mount Everest. V zemi s velmi hornatým terénem a rychlými změnami počasí jsou letecké havárie relativně časté. Řada letišť leží v místech, kam se lze jen obtížně dostat jiným dopravním prostředkem.

Video  Osudným se stal výlet malým letadlem pro sympatickou Turkyni Burcu Saglamovou.  - Facebook
Video se připravuje ...

testovnik ( 15. ledna 2023 11:59 )

V oblasti Nepálu je to bohužel častý problém, jednak stav letadel, jednak komplikovaný terén. Jen nechápu proč jsou zde fotky i pádu větroně u Ralska ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa