Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

Až 8,5 milionu korun za 4 roky! Ministerstvo nabízí „hříšné“ peníze za focení německého ministra

Autor: ČTK - 
21. listopadu 2022
22:14

Německé ministerstvo hospodářství hledá fotografa, který by dokumentoval cesty a jednání ministra Roberta Habecka. Finanční odměnu za to nabízí až 350 000 eur (8,5 milionu Kč), a to v případě smlouvy na čtyři roky. Německá média považují částku za nezvykle vysokou, proto pracovní nabídku označují za zlatou příležitost.

Ministerstvo hospodářství uvádí, že pracovní náplní fotografa bude doprovázení ministra na jeho zahraničních cestách, pracovních jednáních a schůzkách a také poskytování snímků úřadu pro informování veřejnosti.

Se smlouvou se počítá na dva roky od 1. ledna 2023, možné je ale její prodloužení o další dva roky. Za tyto čtyři roky je ministerstvo připraveno vynaložit 350 000 eur bez započtení daně z přidané hodnoty, s daní pak částka přesáhne 400 000 eur.

Na vysokou částku upozornilo několik německých médií. „Kdo nyní hledá práci a umí to s focením, má právě zlatou příležitost,“ napsal magazín Focus. To, že se chce Habeck nechat zvěčnit v obzvláště lichotivých pózách za 400 000 eur, je podle nejprodávanějšího německého deníku Bild políčkem do tváře každého daňového poplatníka.

Ministerstvo hospodářství kritiku odmítá a uvádí, že částka 350 000 eur je celkovým stropem, který zpravidla dosažen nebývá. V letošním roce podle ministerstva stály služby fotografa 26 500 eur (645 000 Kč).

To, že ministerstva mají vlastní fotografy, je v Německu běžnou praxí. Úřad spolkového kancléře má dokonce čtyři. Magazín Der Spiegel ale poukázal na to, že chybí jednotná praxe, jak takové pozice honorovat.

Například ministerstvo práce uvedlo, že snímky pořizuje často sám tiskový odbor a že profesionální fotografy využívá nepravidelně. Naopak ministerstvo financí uzavřelo čtyřletou rámcovou smlouvu, jež pro toto období počítá s náklady až 327 000 eur.

Video  Když stál chléb 420 miliard a Němci topili markami. Příběh hyperinflace 1923.  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud