Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Michelle Obamová vzpomínala na setkání s Alžbětou II.: Faux pas a nepřípustné objímání

Autor: mav - 
10. září 2022
17:55

Byl to moment, který mohl způsobit až diplomatický incident a zlou krev mezi dlouholetými spojenci - Spojeným královstvím a Spojenými státy. To když čerstvá první dáma Michelle Obamová (dnes 58, tehdy 45) při focení objala královnu Alžbětu II. (†96). Snesla se na ni pak vlna kritiky, ale faux pas ve skutečnosti stálo u zrodu vřelého vztahu obou žen.

„Než jsem se chopil úřadu, s Michelle jsme moc paláců nenavštívili,“ vzpomínal v červnu exprezident Barack Obama (61), když královně přál k 70 letům na trůně. „Takže jsme moc nevěděli, co čekat od naší první cesty do toho Buckinghamského.“ Stalo se to prvního dubna 2009, ještě v „době hájení“ - Obama byl prezidentem teprve od 20. ledna.

„Ale bylo zbytečné se strachovat. Její Veličenstvo nás uvolnilo svou vznešeností a štědrostí. Že mě až tak trochu upomenula na mou babičku,“ nezdráhal se bývalý prezident připustit jistou familiárnost.

Proti protokolu

Podle některých to pak ovšem jeho žena s uvolněností přehnala. „Udělala jsem, k čemu mě vedl instinkt, jako vždy, když cítím k novému člověku pouto - a to je vyjádřit své pocity navenek. Přátelsky jsem ji vzala za rameno,“ popsala Michelle v pamětech roku 2018. V tu chvíli si neuvědomila, že možná páchá „epické faux pas“ - zkrátka že se na královnu nesahá - ani že vyvolá spekulace, zda se vůbec s takovou neomaleností hodí do role první dámy, s níž se teprve sžívala.

„Ale snažila jsem se nepřipouštět si tu kritiku. Jestliže jsem se v Buckinghamském paláci nechovala vhodně, tak jsem se aspoň chovala lidsky,“ dodala vystudovaná právnička, která se předtím živila jako manažerka ve fakultní nemocnici. „A troufám si tvrdit, že královna také byla OK, protože když jsem se jí dotkla, ještě se přitáhla a také mi na záda dala ruku.“

Toto potvrdila i královnina blízká spolupracovnice Angela Kellyová, jež se jí dlouhá léta starala o garderóbu a s níž měla dost přátelský vztah. „Schůzka Michelle a Jejího Veličenstva se hodně řešila, přitom tam tyto dvě pozoruhodné ženy sdílely okamžitou vzájemnou vřelost,“ napsala Kellyová ve své vlastní knize vzpomínek.

„Protokol byl opuštěn, jak tam stály s rukama kolem sebe. Ve skutečnosti to pro královnu byl přirozený instinkt, ukázat náklonnost a respekt vůči další skvělé ženě. A popravdě, neexistuje vlastně protokol, který se musí striktně dodržovat.“

A pompu královského paláce bezprostřední Američanka narušila ještě víc - aniž by s tím královna měla problém, naopak. Začaly se bavit o tom, jak je z těch ceremonií bolí nohy. „Zapomeňte na to, že ona občas nosila diamantovou korunu a já přiletěla do Londýna prezidentským speciálem; byly jsme dvě unavené ženy utlačované svými botami,“ psala dál Obamová.

Video  Obama přiletěl na oběd za Alžbětou II. Kolem limuzíny byl trochu zmatek.  - Reuters
Video se připravuje ...

Královna pak Obamovy hostila ještě dvakrát, v květnu 2011 a v dubnu 2016. A to už to byla zase Alžběta, kdo porušil pravidla protokolářů, byrokratů či ochranky. S manželem se rozhodli, že prezidentský pár sami přivezou od přistávací plochy vrtulníku na svůj hrad Windsor. Řídil Philip, k němu si podle plánů měla sednout první dáma, zatímco hlavy obou států měly sedět spolu vzadu na čestných místech.

Najednou však Alžběta pokynula Michelle, ať se posadí vedle ní dozadu. „Ztuhla jsem, snažila jsem si vzpomenout, zda mě někdo připravil na takovou možnost - zda je slušnější kývnout, nebo trvat na tom, ať se Barack usadí na své správné místo,“ popsala Michelle. „Královna okamžitě zachytila mé váhání. »Dali vám k tomu nějaké pravidlo? To je konina. Sedněte si, kam chcete.«“

Na tento kontrast staletých tradic a obyčejné lidskosti, které Alžběta dokázala elegantně spojovat, upozornili Obamovi i ve své čtvrteční kondolenci. „Pracovala s 15 premiéry a bezpočtem hlav dalších států. Hluboce naslouchala, přemýšlela strategicky, byla odpovědná za významné diplomatické úspěchy. A přece nosila své vznosné tituly s lehkostí - jako když ochotně hrála v komediální scénce pro londýnskou olympiádu nebo když natáčela vzkazy podpory pro britský lid za covidových lockdownů,“ napsal bývalý prezidentský pár.

„Michelle a já jsme měli to štěstí poznat Její Veličenstvo, mnoho pro nás znamenala. Tehdy, když jsme se teprve začínali orientovat v rolích prezidenta a první dámy, nás uvítala na světové scéně s otevřenou náručí a mimořádnou štědrostí. Zas a znova nás překvapovala její vřelost, jak uměla uvolňovat lidi a jak do okamžiků velké pompy vnášela spoustu humoru i šarmu,“ dodal Obama.

Video  Módní styl královny Alžběty II.  - Videohub
Video se připravuje ...

prochaskanamoste ( 11. září 2022 02:05 )

Paní Obamová, jako čerstvá první dáma, měla se před první cestou ke královně seznámit s protokolem a i nepsanými zvyklostmi u královského dvora. Jenže ona to pojala tak nějak po americku, s velkým sebevědomím. Královna Alžběta, jako perfektně vychovaná, nastavila velkorysost. To je správně. Jen ti, co se zpronevěří dobrým způsobům, měli by se vždy poučit, nesetrvávat na svých chybách a nedostatcích.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa