Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Tornádo se prohnalo Nizozemskem, zabilo turistku a poničilo 150 domů. „Škody jsou značné“

Autor: ČTK - 
27. června 2022
22:12

Silná bouře si dnes v nizozemském městečku Zierikzee vyžádala nejméně jednoho mrtvého a devět zraněných. Agentura AFP s odvoláním záchranné složky informovala, že pobřežní oblast zasáhlo tornádo, které strhalo střechy domů a další silně poškodilo.

Nizozemsko každoročně postihne několik tornád, poslední smrtelné ale země zaznamenala v roce 1992, píší nizozemská média.

„Bohužel při (dnešním) tornádu zahynul jeden člověk a podle prvních odhadů je zhruba dalších deset lidí zraněných,“ uvedly v prohlášení úřady provincie Zeeland, kde se tornádo vyskytlo. Další nizozemské úřady hovořily ve spojitosti s úkazem v Zierikzee, jehož fotky a videa sdíleli lidé na sociálních sítích, o větrném víru nebo o vodní smršti.

Větrný vír se městem prohnal okolo 13:00. Obětí živlu se stala turistka, kterou v okolí přístavu udeřila do hlavy uvolněná střešní taška, napsal místní list Provinciale Zeeuwse Courant. Osm lidí záchranáři ošetřili na místě, jednoho člověka odvezli do nemocnice. Podle listu je nejméně pět domů neobyvatelných a dalších 150 poškozených.

„V několika ulicích v Zierikzee jsou značné škody. Kromě popadaných střešních tašek a stromů strhl vítr střechy čtyř domů,“ uvedly zeelandské úřady. Záchranné složky varovaly, aby do oblasti nejezdili lidé, protože by mohli komplikovat práci policie a hasičů. Kvůli poškozeným větvím a střechám hrozí i další úrazy.

„Vír se pořád zvětšoval. Připomínalo mi to americké filmy, kde pronásledují bouře,“ uvedl obyvatel Zierikzee Maurice van den Nouweland. „Bylo to, jako kdyby místnost něco vysálo,“ uvedl další obyvatel Douwe Ouwekerk, kterého bouře zastihla v jeho domě v historickém centru města a který za okny viděl poletovat „střešní tašky, zahradní bazén, a něco podobného stanu“.

Vír zahlédl i starosta města Jack van der Hoek, kterému se živel přehnal zhruba 50 metrů od auta. „Mohl jsem včas zastavit,“ dodal starosta, který na tiskové konferenci rodinám obětí vyjádřil soustrast.

Video  Tornádo v Lanžhotě 13. června 2022 mělo rychlost zhruba 150 km/h Poškodilo na 30 domů.  - Počasí online Morava
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa