Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Tisíce dovolenkářů uvízly na letištích. Aerolinky v Británii ruší lety, nemají zaměstnance

Autor: ČTK - 
1. června 2022
14:44

Na britských letištích se tvoří dlouhé fronty, dnes tam bylo zrušeno 150 letů, včetně spoje aerolinek easyJet z Manchesteru do Prahy. Situaci komplikuje vyšší zájem o cestování před začátkem letních prázdnin a nedostatek zaměstnanců letišť, informují britská média. Britové navíc mají ve čtvrtek a pátek volno, v zemi začínají oslavy spojené s výročím nástupu britské královny Alžběty II. na trůn.

Na cestu se v následujících dnech podle BBC chystají v Británii dva miliony lidí. Ministr dopravy Grant Shapps vyzval v této souvislosti letecké společnosti a cestovní kanceláře, aby přestaly prodávat více letenek a zájezdů, než kolik dokážou skutečně zajistit. Podle organizace Airlines UK, která zastupuje velké britské aerolinky, je většina letů vypravena podle plánu. Podobné problémy se v Británii vyskytly už kolem Velikonoc.

Společnost easyJet zrušila na letišti Gatwick nejméně 31 letů do destinací jako Bologna, Barcelona, Praha, Krakov a Edinburgh. Minulý týden letecká společnost uvedla, že v období od 28. května do 6. června bude z letiště zrušeno přibližně 24 letů denně.

Aerolinky TUI Airways pokračují v rušení šesti letů denně na letišti v Manchesteru, což představuje čtvrtinu jejich letového řádu a týká se asi 34.000 cestujících. Společnost sice uvedla, že všichni dotčení zákazníci byli kontaktováni, ale někteří z nich uvedli, že jejich let zmizel z letového řádu a společnost TUI se jim neozvala.

Společnost British Airways zrušila 124 spojů z letiště Heathrow. Tvrdí, že to bylo naplánováno a že cestující o tom byli s předstihem uvědoměni.

„Musíme zajistit, aby se neopakovaly situace, kterých jsme byli svědky v posledních dnech,“ řekl ministr Shapps. Připomněl, že britská vláda pomohla odvětví letecké dopravy změnou zákona, aby se urychlil nábor zaměstnanců.

Šéf Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) Willie Walsh v úterý s ohledem na fronty na evropských letištích vyzval ke klidu a situaci připsal tomu, že odvětví nemá po pandemii covidu-19 dostatek zaměstnanců.

Podle Walshe se doba nutná k získání bezpečnostních průkazů pro nově přijaté zaměstnance v Británii prodloužila ze tří až čtyř týdnů až na tři měsíce. Zaučovat se může přijatý člověk teprve po získání bezpečnostní prověrky.

Letecký průmysl trpí nedostatkem zaměstnanců, které propustil za pandemie, kdy se mezinárodní doprava zastavila. Před pandemií letiště a letecké společnosti v Británii zaměstnávaly přibližně 140.000 lidí. Od té doby ale byly zrušeny tisíce pracovních míst, včetně asi 30.000 u britských leteckých společností.

Podle Paula Charlese, který vede poradenskou firmu The PC Agency a který dříve šéfoval společnosti Virgin Atlantic, je odvětví zahlceno od doby, kdy se po pandemii vrátila poptávka. Za chaos je podle něj odpovědná vláda, respektive její protipandemická opatření. Zdůraznil, že bez jistoty, kdy budou cestovní omezení zmírněna, nebylo odvětví schopno nabírat další zaměstnance.

Nábor nových pracovníků ale trvá dlouho, takže neexistuje rychlé řešení, konstatovala Kelly Sandhuová z organizace Aviation Recruitment Network. Poslední protipandemické omezení pro osoby cestující do Británie byla zrušena 18. března.

Rodina Chrise Thompsona, který je s manželkou a třemi dětmi na dovolené v tureckém městě Izmir, se rodina dozvěděla o zrušení letu společností TUI, kdy už prošla pasovou kontrolou. Řešení označil za „naprosto příšerné“. Rodina byla po více než pěti hodinách strávených na letišti v úterý večer ubytována v hotelu a bylo jim řečeno, že do Manchesteru mohou letět druhý den odpoledne.

„Nevědět, co se děje, začíná být frustrující,“ řekl. „Telefonní číslo na společnost TUI je neustále obsazené,“ dodal.

megy ( 1. června 2022 15:09 )

skvělá zpráva, ať si dělají bordel doma....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa