Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

„Je to akt lásky.“ Papež vyzval k vakcinaci, Slováci žádají registraci a očkování od diváků

Autor: ČTK - 
18. srpna 2021
11:16

Zájemci o účast na veřejných akcích s papežem Františkem při jeho zářijové návštěvě Slovenska se musejí předem elektronicky registrovat, již dříve pak vyšlo najevo, že akce s papežem budou jen pro očkované diváky. Papež přitom právě dnes vyzval k očkování. Podle něj jde o akt lásky, který očkovaný člověk prokazuje svým blízkým a celé společnosti.

Podle papeže díky vakcínám existuje naděje, že epidemie covidu-19 skončí. Stane se tak, pokud bude očkování dostupné všem, řekl dnes papež, který již dříve kritizoval nerovnou distribuci očkovacích látek ve světě. František podpořil očkování proti covidu-19 opakovaně. Hlava katolické církve se nechala naočkovat ve Vatikánu v březnu letošního roku. Vatikán navíc podal několik stovek dávek také lidem bez domova.

„Nechat se naočkovat preparáty schválenými úřady je akt lásky,“ uvedl papež ve videu zaslaném v rámci kampaně It's up to you, která má podpořit očkování v USA a v dalších zemích na americkém kontinentu. „Nechat se naočkovat je jednoduchým způsobem, jak podpořit obecné blaho a pečovat o ostatní, a především ty nejzranitelnější lidi,“ dodala hlava katolické církve.

Slováci se připravují na papeže

Věřící z Česka budou mít z ohlášených akcí s papežem nejblíže mši v Šaštíně 15. září, kdy je na Slovensku svátek Sedmibolestné Panny Marie, patronky země. Významné slovenské poutní místo Šaštín je od hranic s Českem vzdáleno jen zhruba 15 kilometrů. Očekává se, že tam přijede až 300.000 lidí. Právě v Šaštíně návštěva papeže na Slovensku vyvrcholí.

O den dříve budou veřejné akce s papežem na východním Slovensku. V Prešově je naplánovaná liturgie, v Košicích na sídlišti Luník IX zase hlava katolické církve zavítá mezi příslušníky romské menšiny a v tomto druhém největším městě Slovenska se na místním víceúčelovém stadionu sejde s mládeží.

Slovenské úřady už dříve informovaly, že na akce s papežem se dostanou pouze lidé, kteří byli očkováni proti nemoci covid-19. Po zmíněné registraci zájemce obdrží vstupenku, se kterou se po kontrole osobního dokladu dostane na zvolenou akci. Očkování proti covidu-19 je až na výjimky podmínkou také pro to, aby lidé při cestách na Slovensko nemuseli do karantény.

Během návštěvy Slovenska od 12. do 15. září se papež sejde i s nejvyššími politiky Slovenska či židovské komunity. Hlava katolické církve naposledy navštívila Slovensko v roce 2003, kdy do země zavítal papež Jan Pavel II. Země v rámci příprav na příjezd hlavy katolické církve opraví také silnice a chodníky. Vyplývá to z informací organizátorů a vlády, která už dříve na zajištění návštěvy papeže vyčlenila přes 5,4 milionu eur (137 milionů korun).

Video  Papežovi ujely nervy: František udeřil ženu, která ho tahala za ruku  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi