Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Oblačno, déšť 9°C

Tweety vizionáře Muska naštvaly akcionáře Tesly: Žaloba za nedodržování podmínek

Autor: ČTK - 
12. března 2021
22:10

Šéfa amerického výrobce elektromobilů Tesla Elona Muska zažaloval jeden z akcionářů, podle kterého Musk porušil podmínky dohody s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC). Týkaly se používání komunikační sítě Twitter.

Podle žaloby vystavil Musk investory hrozbě ztrát svými „nevypočitatelnými“ tweety, například příspěvkem ze začátku loňského května, ve kterém označil cenu akcií Tesly za „příliš vysokou“. Akcionář žaluje rovněž správní radu Tesly, která podle něj nekontrolovala dodržování dohody s burzovní komisí.

Dohoda vznikla v důsledku tweetu z května 2018, ve kterém Musk napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Burzovní komise následně podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory.

Krátce nato se komise s Teslou a Muskem dohodla na urovnání obvinění. Tesla a Musk museli každý zaplatit 20 milionů dolarů. Musk se v rámci dohody rovněž zavázal, že nebude na twitteru zveřejňovat informace s možným dopadem na akciový trh, pokud nejprve nedostane souhlas právníků.

Porušuje pravidla?

Podle nynější žaloby Musk pokračuje ve zveřejňování tweetů bez takovéhoto souhlasu. Žaloba požaduje, aby Musk a další vedoucí pracovníci Tesly zaplatili odškodné za neplnění svých povinností, napsala agentura Reuters.

Musk je v současnosti druhým nejbohatším člověkem světa za zakladatelem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem, chvíli byl i první.

Video  Tesla Model 3: Auto, které prdí, hraje hry a samo popojíždí.  - Auto.cz
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi