Sobota 27. únor 2021
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno, déšť 13°C

Trumpa opustil další spojenec. Kvůli vpádu do Kapitolu rezignoval i ministr zdravotnictví

Autor: ČTK - 
16. ledna 2021
07:11

Formální rezignační dopis napsal 12. ledna ministr zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom dnes jako první televize CNN, ministr její informací vzápětí potvrdil s tím, že zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Azar ve dvoustránkovém dopise vypočítává úspěchy americké administrativy, za něž označuje mimo jiné rychlý vývoj vakcíny proti covidu-19, která podle něj zachránila „stovky tisíc, dokonce možná miliony amerických životů“. Kvůli útoku na budovu Kapitolu a Trumpovým nepodloženým tvrzením o rozsáhlých volebních podvodech ale „hrozí, že toto a další historické odkazy této vlády budou pošpiněny,“ pokračuje a dodává, že „útoky na Kapitol byly útokem na naši demokracii a na tradici mírového předání moci,“ cituje z něj agentura Reuters.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž k výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Video Trumpovi příznivci řádili v Kapitolu: Čtyři mrtví, infarkt v davu a Biden završil výhru. - Reuters

pokrok ( 16. ledna 2021 16:52 )

Uvědomil si vůbec Donald Trump -
jak svým nezodpovědným a nekontrolovatelným chováním -
poškodil celou Republikánskou stranu ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa