Zloději se pro šperky v Drážďanech vypravili ve čtyřech. Sklo bylo „aušus“, říká ředitel

Autor: ČTK - 
27. listopadu 2019
22:06

Pondělní krádež šperků v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba) provedla čtveřice zlodějů. Oznámila to německá policie, která dosud hovořila o nejméně dvou pachatelích. Podle agentury DPA vyšetřovatelé stále nemají žádnou konkrétní stopu a nadále prověřují záběry bezpečnostních kamer.

Na základě videozáběrů policisté zjistili, že krádeže se zúčastnili čtyři lidé. Dva z nich pronikli přes zamřížované okno do Rezidenčního zámku, kde jsou sbírky vystaveny, a sekyrou rozbili vitrínu, odkud si odnesli šperky. Muzeum uvedlo, že ukradené předměty mají díky jedinečnosti a historickému odkazu pro německou spolkovou zemi Sasko nevyčíslitelnou cenu.

Co přesně zloději odnesli, zatím není jasné, protože zaměstnanci muzea na místo činu kvůli důkladnému hledání stop nemohli. Z asi stovky předmětů, které ve vitríně byly, chybí jedenáct hlavních kusů a také části dvou dalších objektů. Neúplný je rovněž soubor knoflíků, uvedlo muzeum.

Za největší ztráty muzeum označilo kord, polský Řád bílé orlice, ozdobu klobouku a přezky bot z diamantové série z 18. století. Z briliantového souboru chybí nárameník, další náprsní polský Řád bílé orlice a ozdoba klobouku, ukradena byla rovněž velká náprsní brož královny Amálie Augusty s více než 600 brilianty a také část jejího náhrdelníku.

Rezidenční zámek se ve středu poprvé od krádeže otevřel veřejnosti. Klenotnice Grünes Gewölbe ale zůstává uzavřená, neboť tam stále pracují kriminalističtí technici.

Ředitel muzea Dirk Syndram v úterním rozhovoru s deníkem Sächsische Zeitung řekl, že byl zaskočen, jak rychle zloději překonali bezpečnostní sklo ve vitríně. Dodavatel podle něj nezajistil to, co slíbil. „Předpokládali jsme, že by člověk musel do skla bít sekyrou čtvrt hodiny, aby ho poškodil,“ řekl. Ve skutečnosti stačilo v pondělí zlodějům několik vteřin.

Uwe Reier z jisté saské firmy, která nabízí i bezpečnostní skla do vitrín, Syndramův výrok mírnil. Vysvětlil, že v muzeích používaná skla spadají do třídy, která brání proražení při nárazu. Opakované údery sekyrou vydržet podle něj nemohou. O kategorii výše pak stojí skla, která podle normy odolají i desítkám úderů sekyrou.

liskabystrouska ( 28. listopadu 2019 12:49 )

meli by vysetrovat ..ti co k tomu meli nejblíže a že to nikdo nehlídal není pravda!!!!!

Jan Brandis ( 28. listopadu 2019 10:27 )

Je to čím dál lepší 😂🤣😂

hanka666 ( 28. listopadu 2019 01:20 )

Sklo bylo aušus, tak to určitě dělala česká firma...a o rozdíl se šábli.

goral ( 27. listopadu 2019 23:12 )

A nejlepší na celé věci je ta skutečnost, že ty ukradený věci nebyly vůbec pojištěny, jelikož jsem jim zdála ta pojistka příliš vysoká!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud