Pašeráci vozili přes Česko migranty v náklaďácích. Uprchlíci byli krůček od smrti

Autor: ČTK, tva - 
14. listopadu 2019
14:07

Němečtí a rumunští policisté ve spolupráci s Evropským policejním úřadem (Europol) během dvouleté operace rozbili síť pašeráků lidí, kteří v dodávkových vozech převáželi migranty z Rumunska na západ Evropy. Některé z jejich tras přitom vedly i přes Českou republiku. Ve čtvrtek to oznámil Europol s tím, že zachyceno bylo 580 migrantů a ve spojitosti s věcí zadrženo několik osob.

Síť se skládala nejméně z 36 lidí, z nichž nyní bylo zadrženo deset. Jsou mezi nimi také čtyři řidiči nákladních vozů, kteří byli dopadeni v Česku a odsouzeni v Německu k trestům vězení od 20 měsíců do pěti let.

Další osoby včetně těch, kteří jsou považováni za organizátory celé věci, byli zadrženi v Německu, ale také v Řecku a Británii. Tyto země se spolu s Maďarskem na tažení proti převáděčské skupině rovněž podílely.

Dehydratovaní lidé se mohli udusit

Z vyšetřování vyplynulo, že výchozím bodem pro pašeráky byl západorumunský Temešvár, odkud migranty transportovali nákladními vozy a dodávkami do Německa. Cesta vedla přes Maďarsko a také Česko. Podmínky, ve kterých migranti cestovali, byly nebezpečné, lidem hrozil nedostatek kyslíku a trpěli dehydratací. Skupina, kterou policisté rozprášili, si přišla na více než dva miliony eur (51 milionů korun).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud