Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Léčba rakoviny v Rusku? Prakticky neexistuje, bědují experti a zmínili důvody

Autor: blv - 
1. prosince 2019
09:33

Smrt blízko, lékař daleko, léčení je zadarmo, ale peníze potřebujete. „Otevřeně mi řekli, že se s tím mám smířit a jen se koukat, jak mi umírá syn,“ pláče Ljubov. Jen za loňský rok v Rusku lékaři našli 624 000 případů rakoviny. V osmnácti procentech případů byla v posledním stádiu. „Naše situace je taková: Pacient v Rusku musí být velmi zdravý, aby se mohl léčit,“ říká Olga Goldmanová, ředitelka organizace Jasné ráno.

Paní Irině bylo 74 let, když jí začalo bolet v břiše. K obvodnímu lékaři chodila pravidelně, ale tam uměli jen rozbor moči a krve. Když jí poslal na další vyšetření, musela do nemocnice jet 6 hodin vlakem. „Kde jste byla? Proč jste nepřišla dřív,“ vynadali jí hned na začátku. Vyšetření odhalilo rakovinu. Paní Irina bydlí v obci Urdoma v Archangelské oblasti, zdravotnictví na vyšší úrovni je pro ni nedostupné.

Do nebe je blíž než k lékaři

Teoreticky systém léčení onkologických onemocnění funguje v každém regionu, píše Lenta.ru a dodává, že ve skutečnosti to tak ani zdaleka není. Tisíce životů by zachránila lepší dostupnost zdravotní péče. „Pacient se lékaře na svůj stav nepřeptá, protože to k němu má 200 kilometrů,“ říká Goldmanová, jejíž organizace hájí práva nemocných. 

Jenom v loňském roce zemřelo na zhoubné nádory 28 000 Rusů, kteří nebyli registrováni na onkologických odděleních. Prakticky ve všech případech jejich onemocnění odhalil až patolog při pitvě. 

Video pro Putina

Na začátku října zoufalá matka Ljubov, která žije ve městě Kurgan, poslala ruskému prezidentu Vladimir Putinovi videovzkaz. Její osmnáctiletý syn Artěmij má nádor na mozku. Chirurgové se shodli, že případ je naléhavý a je zapotřebí provést odběr tkáně kvůli přesné diagnóze. 

Lékaři k rozhodnutí dospěli 8. srpna, ale zákrok naplánovali na 24. září. Když se matka s Artěmijem dostavili do nemocnice, dozvěděli se, že už se nedá nic dělat. „Otevřeně mi řekli, že se s tím mám smířit a jen se koukat, jak mi umírá syn. Prakticky nás vyhnali,“ plakala Ljubov při rozhovoru s redaktorkou Lenta.ru.

Smrt je zdarma

„Naše situace je taková: Pacient v Rusku musí být velmi zdravý, aby se mohl léčit. Vzdělaný pacient má více šancí. Musíte za sebe a a za své blízké bojovat. Systém pojištění musíme vybudovat od nuly. Snad se toho dožijeme,“ říká Goldmanová. Ví dobře, o čem mluví, je ředitelkou organizace, která řeší stovky podnětů od pacientů s onkologickým onemocněním. 

V Rusku je léčba bezplatná, ovšem má to háček - je často daleko, nebo je nekvalitní a nejčastěji oboje. Podle Goldmanové lékaři často nemají vhodné léky, a tak používají jiné, které ovšem pacientovi nepomohou. V podstatě se léčení jen předstírá. „V Moskvě nebo v Petrohradě to je lepší i horší. V regionech je to až na výjimky smutné,“ uvedla v rozhovoru.

Peníze někdy mohou zachránit život. Jenže ne každý je má. Goldmanová se pokusila odhadnout částku, kterou by měl mít každý ušetřenou případ rakoviny: „Myslím, že tak milion rublů (téměř 300 000 korun, pozn. red.) by mohl stačit. A možná to ani všechno za léčbu neutratíte.“

Irina a Artěmij

Irina i Artěmij jsou zatím stále naživu. Stařenku pustili z nemocnice, aby doma těch pár měsíců ještě dožila. Rakovina je ve čtvrtém stádiu, žádné paté neexistuje. Potřebovala by tišící léky, které jí může předepsat jenom specialista. K němu to má vlakem 14 hodin. Mladý muž na prahu života se stěží dobelhá od postele na toalety. Zákrok mu přislíbila nemocnice v Novosimbirsku. Jenže zdravotní stav Artěmijovi už neumožňuje cestovat. 

sorgedoktor ( 3. prosince 2019 11:53 )

Lepabrena...Je velice zajimave, jak jste podrobila verbalni vivisekci socialni politiku statu.Poliiciste samozrejmew z velke casti jdou do duchodu predcasne.Pres tech 50 let uz nemohou behast za zlodeji terortisty atd.
Kdyby nebyly ty prispevky u sovialne slabsich, asi by jim nezbyvalo nez krast. S tim rusenim doprqavy mate pravdu, ma to negativni dopady na dostupnost lekatske pece..

lepabrena ( 1. prosince 2019 15:08 )

Je to fakt. Největší vyžírky jsou matky na mateřské -nikde neberou tak dlouhou mateřskou a důchodci- největší sociální dávky. Ovšem největší vyžírkové jsou policajti a lampasáci- dostávají důchody za výsluhy let, neziskovky, politické strany a politici. A největší vyžírka je státní správa a samosprávy všech úrovní, kde pobírá plat 10x více osob než před rokem 1989.Osoby, které žijí ze sociálních dávek- z příspěvku na živobytí a příspěvku na bydlení, by měly být nominovány na Nobelovu cenu za ekonomii, že z tak nízkých příjmů vůbec dokáží přežít. Většinou se jedná o invalidní osoby, kterým není vyplácen invalidní důchod z důvodu úředních překážek. A Rusku můžeme jen závidět, že tam mají zdravotnictví zdarma.A co se týče přístupu ke zdravotní péči- jaký přístup mají ke zdravotní péči lidé z českomoravských obcí, kde byla zrušená veřejná doprava, jsou chudí a nemohou z důvodu nemoci jet 50 kilometrů do nejbližší nemocnice na kole? Umírají nejen na rakovinu, ale i na virová a bakteriální onemocnění, protože se jim zdravotní pomoci nedostane.

MAMKA2316 ( 1. prosince 2019 09:59 )

Rusáci si ji umí asi vyléčit sami doma ne ????Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Putin otevřel 700km dálnici z Moskvy do Petrohradu, od dob SSSR nic tak obřího nevzniklo
29.11.2019 | Mirek Mazal

Putin otevřel 700km dálnici z Moskvy do Petrohradu, od dob SSSR nic tak obřího nevzniklo
zvětšit fotografii
Z ničeho v pustinách vybudovali Rusové zcela novou dálnici mezi dvěma hlavními městy federace. Řidičům ušetří i přes dvě hodiny času, za použití moderní dálnice ale budou muset platit.


Tento týden proběhlo slavnostní otevření nové federální dálnice M-11 vedoucí z Moskvy do Petrohradu. Všechny konečné administrativní kroky nutné pro nerušený provoz byly dokončeny a stavebníci mohli náročné dílo představit politickým špičkám. Slavnostní akci vedl sám Vladimir Putin, jehož přítomnost ukazuje, o jak významné dílo se jedná.

Prezident přijel osobně obdivovat výsledky devítiletého snažení stavitelů, silnice byla oficiálně předána do majetku státu k plnému užívání. Putin řekl, že M-11 se bude jmenovat Neva na základě výsledků veřejného hlasování.

Téměř 700 kilometrů vozovky bylo položeného navzdory složitému přírodnímu prostředí, moderní komunikace je největší stavbou na ruském území od dob Sovětského svazu a na špici se řadí i v celoevropském měřítku. Konečná cena stavby se vyšplhala na 520 miliard rublů (188 mld. Kč), z čehož asi třetina putovala ze soukromých zdrojů. Dálnice slibuje opravdu plynulý přesun - dopravu v žádném směru celé 700kilometrové spojnice nenarušují žádné křižovatky, semafory, přechody pro chodce, zpomalovací prvky nebo cokoli podobného. Cesta se rozšiřuje na příjezdu k mýtným branám a u cílových destinací má až osm jízdních pruhů.

Většina úseků je zpoplatněna, osobní vozy i motocykly budou platit ve všední dny 1 820 rublů (659 Kč) a o víkendu včetně pátku 2 020 rublů (732 Kč). Mýto hrazené elektronicky zlevní cestu na 1 330 RUB (482 CZK), respektive 1 500 RUB (543 CZK). Stará spojnice M-10 zůstane zcela zdarma, platit se

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud