
Léčba rakoviny v Rusku? Prakticky neexistuje, bědují experti a zmínili důvody

Smrt blízko, lékař daleko, léčení je zadarmo, ale peníze potřebujete. „Otevřeně mi řekli, že se s tím mám smířit a jen se koukat, jak mi umírá syn,“ pláče Ljubov. Jen za loňský rok v Rusku lékaři našli 624 000 případů rakoviny. V osmnácti procentech případů byla v posledním stádiu. „Naše situace je taková: Pacient v Rusku musí být velmi zdravý, aby se mohl léčit,“ říká Olga Goldmanová, ředitelka organizace Jasné ráno.
Paní Irině bylo 74 let, když jí začalo bolet v břiše. K obvodnímu lékaři chodila pravidelně, ale tam uměli jen rozbor moči a krve. Když jí poslal na další vyšetření, musela do nemocnice jet 6 hodin vlakem. „Kde jste byla? Proč jste nepřišla dřív,“ vynadali jí hned na začátku. Vyšetření odhalilo rakovinu. Paní Irina bydlí v obci Urdoma v Archangelské oblasti, zdravotnictví na vyšší úrovni je pro ni nedostupné.
Do nebe je blíž než k lékaři
Teoreticky systém léčení onkologických onemocnění funguje v každém regionu, píše Lenta.ru a dodává, že ve skutečnosti to tak ani zdaleka není. Tisíce životů by zachránila lepší dostupnost zdravotní péče. „Pacient se lékaře na svůj stav nepřeptá, protože to k němu má 200 kilometrů,“ říká Goldmanová, jejíž organizace hájí práva nemocných.
Jenom v loňském roce zemřelo na zhoubné nádory 28 000 Rusů, kteří nebyli registrováni na onkologických odděleních. Prakticky ve všech případech jejich onemocnění odhalil až patolog při pitvě.
Video pro Putina
Na začátku října zoufalá matka Ljubov, která žije ve městě Kurgan, poslala ruskému prezidentu Vladimir Putinovi videovzkaz. Její osmnáctiletý syn Artěmij má nádor na mozku. Chirurgové se shodli, že případ je naléhavý a je zapotřebí provést odběr tkáně kvůli přesné diagnóze.
Lékaři k rozhodnutí dospěli 8. srpna, ale zákrok naplánovali na 24. září. Když se matka s Artěmijem dostavili do nemocnice, dozvěděli se, že už se nedá nic dělat. „Otevřeně mi řekli, že se s tím mám smířit a jen se koukat, jak mi umírá syn. Prakticky nás vyhnali,“ plakala Ljubov při rozhovoru s redaktorkou Lenta.ru.
Smrt je zdarma
„Naše situace je taková: Pacient v Rusku musí být velmi zdravý, aby se mohl léčit. Vzdělaný pacient má více šancí. Musíte za sebe a a za své blízké bojovat. Systém pojištění musíme vybudovat od nuly. Snad se toho dožijeme,“ říká Goldmanová. Ví dobře, o čem mluví, je ředitelkou organizace, která řeší stovky podnětů od pacientů s onkologickým onemocněním.
V Rusku je léčba bezplatná, ovšem má to háček - je často daleko, nebo je nekvalitní a nejčastěji oboje. Podle Goldmanové lékaři často nemají vhodné léky, a tak používají jiné, které ovšem pacientovi nepomohou. V podstatě se léčení jen předstírá. „V Moskvě nebo v Petrohradě to je lepší i horší. V regionech je to až na výjimky smutné,“ uvedla v rozhovoru.
Peníze někdy mohou zachránit život. Jenže ne každý je má. Goldmanová se pokusila odhadnout částku, kterou by měl mít každý ušetřenou případ rakoviny: „Myslím, že tak milion rublů (téměř 300 000 korun, pozn. red.) by mohl stačit. A možná to ani všechno za léčbu neutratíte.“
Irina a Artěmij
Irina i Artěmij jsou zatím stále naživu. Stařenku pustili z nemocnice, aby doma těch pár měsíců ještě dožila. Rakovina je ve čtvrtém stádiu, žádné paté neexistuje. Potřebovala by tišící léky, které jí může předepsat jenom specialista. K němu to má vlakem 14 hodin. Mladý muž na prahu života se stěží dobelhá od postele na toalety. Zákrok mu přislíbila nemocnice v Novosimbirsku. Jenže zdravotní stav Artěmijovi už neumožňuje cestovat.
Lepabrena...Je velice zajimave, jak jste podrobila verbalni vivisekci socialni politiku statu.Poliiciste samozrejmew z velke casti jdou do duchodu predcasne.Pres tech 50 let uz nemohou behast za zlodeji terortisty atd.
Kdyby nebyly ty prispevky u sovialne slabsich, asi by jim nezbyvalo nez krast. S tim rusenim doprqavy mate pravdu, ma to negativni dopady na dostupnost lekatske pece..