Tajfun zabíjí, přidalo se zemětřesení. V Japonsku evakuují sedm milionů lidí

Aktualizováno -
12. října 2019
20:24
Autor: ČTK - 
12. října 2019
09:20

Tajfun Hagibis, který zasáhl japonský ostrov Honšú včetně metropole Tokia, si doposud vyžádal nejméně dvě oběti, dalších deset lidí je pohřešováno. Informovala o tom agentura Kjódó. Úřady k evakuaci vyzvaly sedm milionů lidí. Živel, který doprovází vítr o rychlosti 180 kilometrů v hodině, je označován za nejsilnější tajfun v regionu za posledních 60 let.Oblast dnes zároveň postihlo zemětřesení o síle 5,7 stupně s epicentrem východně od pobřeží prefektury Čiba.

Odpoledne SELČ oko tajfunu zasáhlo Tokio. Experti varovali obyvatele metropole, aby nespoléhali na falešný pocit bezpečí. Ač je město výborně připraveno na zemětřesení, je velice citlivé na záplavy. Pod úrovní hladiny moře zde totiž žije 1,5 milionu lidí.

Doposud jsou hlášeni dva mrtví. Ve městě Ičihara nárazy větru převrátily automobil, v němž zahynul padesátiletý muž. Další člověk pak zahynul poté, co jeho auto odnesl proud vody. Kjódó eviduje nejméně 90 zraněných.

„Čekejte liják, jaký jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy,“ vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara. Bouře může podle něj zasáhnout i oblasti považované dosud za bezpečné. Obyvatelé východního pobřeží se mají uchýlit do pokud možno masivních budov, nejméně do druhého poschodí.

Hlášeny jsou také sesuvy půdy, které zničily několik domů. Podrobnější informace o škodách ale zatím oznámeny nebyly. Situace se podle meteorologů uklidní v neděli, kdy se tajfun vzdálí od japonských břehů.

Hladiny řek stoupají, dvě řeky v okolí Tokia se vylily z břehů. Na několika místech rozbouřené moře převrátilo zakotvené jachty a některé pobřežní obce jsou zaplavené, uvedla agentura Kjódó. Závody automobilek Honda a Toyota v metropolitní oblasti zastavily provoz.

Vlaky včetně vysokorychlostních nejezdí, tokijské mezinárodní letiště Haneda bylo uzavřeno, stejně jako letiště ve městech Nagoja a Ósaka. K záchranářským operacím bylo povoláno 17.000 policistů a vojáků.

Tajfun postupuje severovýchodním směrem rychlostí asi 35 kilometrů v hodině, rychlost větru v jeho středu dosahuje až 180 kilometrů za hodinu. V okolí Tokia byly otevřeny desítky provizorních středisek pro evakuované. Meteorologové varují, že ve městě může za víkend spadnout až tisíc milimetrů srážek.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud