Vlna veder spaluje půlku Evropy: Paříž čeká 42 °C, rekordy padly v Belgii a Nizozemsku

Autor: ČTK, tva - 
24. července 2019
22:41

Při druhé letošní vlně veder, která Evropu sužují od neděle, ve středu padly teplotní rekordy v Belgii (38,9 stupně) a v Nizozemsku (38,8 stupně). Na západě Německa se ve středu teploty vyšplhaly nad 40 stupňů Celsia. Teploty mají kulminovat ve čtvrtek a očekává se, že teplotní rekordy zaznamená řada dalších velkých evropských měst. Obyvatelé Paříže se například připravují na 42 stupňů, v Bordeaux v úterý naměřili rekordních 41,2 stupně. Ve Francii se v souvislosti s počasím hovoří o pěti mrtvých, napsal zpravodajský server BBC.

Největší vedro se bude šířit (od středy) ze střední a severní Francie do Belgie, Nizozemska a úplný západ Německa,“ cituje deník The Guardian Erica Leistera z portálu AccuWeather. V některých částech Německa teploměr ukáže až 41 stupňů, v Belgii o stupeň méně. V Londýně se čeká 37 stupňů, přičemž se nevylučuje překonání britského teplotního rekordu 38,5 stupně. Vedra se nevyhnou ani Lucembursku či Švýcarsku.

V horkém počasí dnes kvůli poruše zastavil u belgického města Halle vlak Eurostar. V soupravách bez fungující klimatizace zůstalo uvězněných šest stovek pasažérů. Z vlaku, v němž teplota dosahovala až 40 stupňů, mohli vystoupit až po dvou hodinách, uvedl jeden z pasažérů.

V Temži utonuli tři lidé

Ve Francii místní úřady omezily spotřebu vody v 73 z 96 departementů země kvůli výraznému poklesu hladiny řek i spodní vody. Francouzská vláda zakázala z „ekonomických důvodů“ přepravu zvířat od 13:00 do 18:00 v oblastech, pro než bylo vydáno kvůli vedru varování. Pro cyklisty, kteří vstupují do posledního týdne Tour de France, bylo připraveno více stanovišť s vodou.

Londýnská policie ve středu informovala, že nalezla tělo muže, který si šel zaplavat do Temže, a že stále pátrá po dalších dvou lidech, kteří v řece zmizeli. Další člověk utonul v úterý v hrabství Gloucestershire.

Nejvyšší stupeň varování dnes kvůli vysokým teplotám vydalo pět italských měst, například Florencie a Turín. Ve čtvrtek, kdy bude vedro vrcholit, varování platí mimo jiné pro města Řím, Terst, Verona či Boloňa.

Španělsko vyhlásilo nejvyšší varování pro provincii Zaragoza na severu země, kde minulý měsíc vypukly nejhorší přírodní požáry za posledních 20 let. Podle programu Copernicus přírodní požáry hrozí ve čtvrtek kromě Španělska také ve Francii a jsou velmi pravděpodobné i v Portugalsku, Itálii, Belgii a Německu.

Němci řeší absolutní rekord

Německá meteorologická služba DWD dnes uvedla, že nejvyšší teplotu dnes její stanice naměřily v Saarbrückenu na západě země, kde se vyšplhala rtuť teploměru na 40,2 stupně. Jde o nejvyšší letos naměřenou hodnotu v Německu, absolutní rekord ale o desetinu stupně odolal. Jeho držitelem je nadále bavorské městečko Kitzingen, kde bylo v roce 2015 zaznamenáno 40,3 stupně Celsia. To je nejvíc od začátku záznamů v roce 1881.

DWD nicméně rovněž upozornila, že měřicí stanice německé armády v obci Geilenkirchen u nizozemských hranic naměřila 40,5 stupně. Tato hodnota by znamenala pokoření absolutního rekordu. Němečtí meteorologové z DWD ale upozornili, že nemohou tuto hodnotu potvrdit, protože nepochází z jejich stanice. Zda bude dnešní den zanesen jako rekordní, tak není jisté. Problém by se však mohl vyřešit již ve čtvrtek, kdy se očekávají vysoké teploty i v dalších částech Německa.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud