Neděle 16. května 2021
Svátek slaví Přemysl, zítra Aneta
Oblačno, déšť 16°C

Slavný kaňon kvůli náporu turistů raději uzavřeli. Může za to Bieber i Hra o trůny

Autor: tva - 
21. května 2019
20:35

Islandské úřady byly donuceny zavřít jednu z nejnavštěvovanějších památek v zemi. Může za to přemíra turistů, kteří se snažili nejslavnější islandský kaňon Fjaðrárgljúfur navštívit. K uzavření Islanďany donutily obavy z poškození památky a souvisejících environmentálních škod způsobených nárůstem turistů. Ten navíc souvisí s videoklipem amerického populárního zpěváka Justina Biebera. V roce 2015 zde totiž natáčel snímek ke své písni „I'll Show You“, která má na YouTube téměř půl miliardy zhlédnutí. Lokalita z toho důvodu již několikátým rokem láká velký počet mladých turistů a zejména turistek.

Během posledních osmi let navíc počet turistů, kteří navštíví Island, enormně vzrostl. V roce 2011 jich bylo 600 tisíc, za minulý rok evropský ostrovní stát navštívilo téměř dva a půl milionu lidí. Kvůli skalnatému povrchu, který tvoří většinu území země, je půda extrémně náchylná k poškození a její obnova je velice složitá. Islandský úřad pro životní prostředí navíc uvedl, že od vydání videoklipu „I'll Show You“ kaňon Fjaðrárgljúfur navštívilo přes milion turistů.

Podle ředitelky národní turistické organizace Visit Iceland Hlin Palsdottirové byl ale kaňon uzavřen i z jiných důvodů. „Jde tu samozřejmě také o bezpečnost. Na tak nebývalý zájem návštěvníků nebyla tato přírodní památka připravena. Je proto třeba vybudovat lepší infrastrukturu, aby byl kaňon lépe přístupný. Počasí na Islandu je totiž v některých obdobích dost nevyzpytatelné, a tak může turistům během návštěvy působit neočekávané problémy,“ vysvětlila.

Další nápor turistů čeká v následujících týdnech a měsících také blízký vodopád Skógafoss a oblast Svinafell, kde se natáčelo hned několik záběrů z poslední řady seriálu Hra o trůny. Zdá se tak, že si islandské přírodní památky od hord návštěvníků jen tak neodpočinou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa