Čtvrtek 13. května 2021
Svátek slaví Servác, zítra Bonifác
Oblačno, déšť 21°C

Revoluce v Emirátech? Šejkové poprvé „povolili“ dítě muslimce a hinduistovi

Autor: Mii - 
4. května 2019
20:00

Spojené arabské emiráty po dlouhých letech poprvé porušily svůj zákon zakazující manželství mezi lidmi rozdílného vyznání. A vydaly rodný list dítěti narozenému do rodiny muslimky a hinduisty. K rozhodnutí země dospěla k příležitosti „roku tolerance“, který vyhlásila letos v lednu. Píší o tom Khaleej Times.

Zákon ve Spojených arabských emirátech zakazuje ženám muslimkám vdát se za muže odlišného náboženství. V opačném případě je to možné, muži muslimové si mohou vzít ženu jakéhokoli vyznání. To zkomplikovalo život Kiranovi Babu a Sanam Saboo Siddiquové, kteří uspořádali svatbu v roce 2016 v Indii a v roce 2017 se přestěhovali do Emirátů. Když se jim totiž téhož roku narodilo dítě, země mu odmítla vydat rodný list s tím, že Babu je hinduista a Sanam muslimka, což je zakázané.

„Poté, co se nám narodilo dítě, mu odmítli vydat rodný list. Jednoduše proto, že jsem hinduista,“ stěžoval si Babu pro místní média. „Tak jsem se odvolal k soudu, který trval čtyři měsíce. Můj případ byl nakonec zamítnut,“ pokračoval muž.

Rodina se nakonec obrátila na indickou ambasádu ve Spojených arabských emirátech. To se jí vyplatilo, úřady se krátce nato rozhodly rodný list přeci jen vydat. „Nakonec udělaly v mém případě výjimku,“ popisoval Babu. Celý proces byl podle něj zdlouhavý, mimo jiné proto, že Emiráty ještě nikdy rodný list dítěti narozenému do podobného manželství nevydaly.

Saboo Siddique se mezitím s jejich dcerou vrátila zpět Indie. „Poslední měsíce pro nás byly velmi náročné,“ přiznal muž. Dítě potřebuje očkování a to podle rodičů získá lepší v Indii.

Tolerance ale jen na oko

Emirátské úřady rozhodnutí vydat rodný list vysvětlovaly tak, že chtěly být mírnější k příležitosti „roku tolerance“, kterým má být rok 2019. Ministerský předseda Mohammed bin Rashid Al Maktoum v lednu při jeho vyhlašování uvedl, že letošek bude o koexistenci a diverzitě. Země dokonce zřídila nové ministerstvo zaměřené na propagaci tolerance.

Nezisková organizace Freedom House ale upozorňuje, že tyto kroky nestačí. Až 85 procent obyvatel Spojených arabských emirátů jsou cizinci, kteří nemají politická ani volební práva. Mezi nimi je i kasta lidí známá jako Bidoon – osoby bez státní příslušnosti, které jsou často vnímány jako ilegální uprchlíci.

V zemi je navíc stále tvrdě kontrolovaná svoboda slova i politického vyznání, mnoho odpůrců proti hlavnímu proudu včetně akademiků končí ve vězení.

Další videa