„Tráva“ škodí víc, než se zdá, varuje lékařka. Čeští teenageři „hulí“ nejvíc v Evropě

3. 3. 2019
17:10

Ačkoli je marihuana léčebná látka, lidé ji často konzumují pro její psychotropní účinky. V západních zemích i u nás je, hlavně mezi mladými, její rekreační užívání na vzestupu. Několik amerických států užívání marihuany zcela legalizovalo. V poslední době široce rozšířený názor, že je „tráva“  bezpečnější alternativou ke konzumaci alkoholu, nemusí být podle americké lékařky Nicole Saphierové zcela pravdivý. Informoval o tom web Fox News.

Mnozí považují marihuanu za o něco zdravější způsob jak si užít, než je legální alkohol. A i když má „tráva“ několik pozitivních účinků, díky kterým se v některých případech používá jako léčivo, má její konzumace také svou stinnou stránku. 

„Výzkumy ukazují, že krátkodobá i dlouhodobá konzumace marihuany může způsobit vážné mentální i fyzické problémy,“ říká Saphierová.

„Pokud ji konzument kouří, prokazatelně způsobuje problémy s dýcháním a kardiovaskulární choroby. Marihuana je také spojena s vyšším rizikem vzniku gynekomastie (zvětšení prsních žláz u mužů),“ pokračuje Saphierová. 

I když m tyto hrozby platí pro všechny věkové skupiny, v největším ohrožení jsou podle Saphierové dospívající uživatelé. 

Rozsáhlá studie z univerzity v Quebecu totiž ukázala, že užívaní marihuany u adolescentů je spojené se zvýšeným rizikem vzniku těžkých depresí a myšlenek na sebevraždu.  Saphierová si myslí, že tento fakt může hrát roli ve vzrůstající tendenci počtu sebevražd lidí ve věku 10-34  v USA.

Česká mládež si marihuanu oblíbila 

Ačkoli není marihuana v Česku legální, těší se zde obzvlášť velké oblibě.

Pokud jde o mladistvé ve věku 15-16 let, je Česká republika na špičce tabulky, co se týče rekreačního užívání marihuany v Evropě. A zájem o ni roste. V posledních letech má podle Evropské drogové zprávy s marihuanou zkušenost 37 procent Čechů ve věku 15-34 let.

zdenek43 ( 4. března 2019 10:13 )

zase propagandisticky-oblbovaci clanek ....... samo, ze jeste smichany stim, ze Cesi jsou nejenom v Evrope - ba na celem SVETE nooooo v celeeeee GALAXII nejhorsi ........ ++ Čeští teenageři „hulí“ nejvíc v Evropě ... nooo pisatel asi nevyjel zahranice Ceske republiky ...... kam asi Vietnamci vozi vypestovane konopi v CESKU .... ???? .... Soud rozdával tresty za pěstírnu konopí ve Vratislavicích. Pět obžalovaných dostalo od podmínky až po 13 let - Ve špičkově vybavené pěstírně policisté loni zajistili 2300 rostlin, z nichž mohl gang získat až 172 kilogramů marihuany - Pěstitelé byli vietnamské národnosti a průběžně se měnili, podle Šlechty se jejich počet pohyboval mezi čtyřmi až šesti. ..... Policisté rozkryli gang pěstitelů konopí ... Plzeň – Tři muži a jedna žena ve věku od 35 do 54 let vietnamské národnosti ... a hlavne se VYVAZI ???? do Nemecka , Rakouska,Nizozemi......

Jan Brandis ( 4. března 2019 08:17 )

No já kouřím 20 let a znám jen jednoho co přešel na "tvrdé". To si myslím že z padesáti lidí není mnoho.

flesch2z ( 4. března 2019 08:12 )

Čeští důchodci souloží nejvíc na světě, je to škodlivé. Čeští důchodci pijí alkohol na světě, je to škodlivé. Čeští teenegři hulí nejvíc na světě, je to škodlivé (nevím, kde se v Čechách vzali čeští negři, ale budiž). Všechno co je škodlivé dělají Češi nejvíc. Nebo, co dělají Češi je nejvíc škodlivé. Máte tam i jiné státy? Nebo se Česko táhne přes celou zeměkouli?

Taurus70 ( 4. března 2019 07:26 )

Meli jsme to v rodine,je to prachsprosta startovacka a tito lide jsou regulerni fetaci a srovnavat travu s cokoladou nebo kavou muze opravdu jen blb

cocumysvole ( 3. března 2019 19:08 )

Táhni s tím někam ty blbá krávo.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa