Dražba Hitlerových obrazů skončila fiaskem: Vysoká cena i podezření z padělků

Autor: ČTK - 
10. 2. 2019
20:15

Pět akvarelů připisovaných někdejšímu nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi se nepodařilo na sobotní aukci v Norimberku prodat. Informoval o tom regionální deník Nürnberger Nachrichten. Důvodem neúspěchu možná byly pochybnosti o pravosti obrazů, ale také vysoká cena.

Pětici obrazů údajně Hitler vytvořil v mládí, kdy snil o dráze výtvarného umělce. Aukční síň Weidler stanovila vyvolávací cenu na přibližně 490 tisíc až 1,1 milionu korun. Nenašel se však nikdo, kdo by je za tuto cenu koupil. Do neúspěšné aukce šly rovněž předměty, které Hitler údajně vlastnil, včetně vázy a proutěného křesla se svastikou v opěradle.

V Norimberku se dražily Hitlerovy obrazy a další věci z jeho pozůstalosti, například židle s hákovým křížem v opěradle.V Norimberku se dražily Hitlerovy obrazy a další věci z jeho pozůstalosti, například židle s hákovým křížem v opěradle. | Profimedia.cz

Dražbu od počátku provázela podezření, že nabízené předměty jsou padělky. Minulý týden totiž německá policie v aukčním domě zabavila 63 děl přisuzovaných diktátorovi kvůli podezření, že jde o falzifikáty. V Berlíně minulý měsíc úřady zabavily tři akvarely přisuzované Hitlerovi na základě hlášení zpochybňujících jejich pravost.

Hitlerovy malby jsou umělecky bezcenné

Hitler jako mladý muž namaloval odhadem zhruba 2000 obrazů. Ještě před 1. světovou válkou se neúspěšně pokoušel ve Vídni prorazit jako umělec. Na tamní Akademii výtvarných umění ho však hned dvakrát nepřijali.

Výtvarní kritici považují Hitlerovy výtvory za umělecky bezcenné. V minulosti se jich přesto desítky prodaly za poměrně vysoké částky. Například i v aukčním domě Weidler se v roce 2015 prodala více než desítka údajně Hitlerových obrazů za 10 milionů korun.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa