Plete svetry se známými místy, pak se u nich fotí. Milovník ručních prací je miláčkem sítí

Autor: nkov - 
13. ledna 2019
13:30

Turistické suvenýry patří často na vrchol kýčovitosti a nevkusu, přesto si mnozí turisté pořizují jako vzpomínkové předměty generické kabelky s nápisy ve světově sjednoceném fontu – vede to až k podezření, že produkty pro Berlín a LA se vyrábějí v jedné továrně. Opačným směrem se vydal nadšený cestovatel Sam Barsky, který dokáže vtisknout svým vzpomínkám opravdový punc jedinečnosti – plete tématické svetry známých lokací, u nich se následně oblečený ve svém výtvoru fotí. Barskyův styl přitom přilákal pozornost milionů lidí a udělal z něj internetovou celebritu.

S pletením začal Američan Barsky před 17 lety, když se ocitl v nelehké životní situaci. „Trpím poruchou učení a neurologickou poruchou, kvůli které jsem často unavený a oslabený.“ Potíže ho donutily ukončit studia na zdravotnické škole a Barsky čelil velkému rozhodnutí – čemu se bude věnovat?

Srdce ho nakonec dovedlo až k obchůdku s přízí v jeho městě. Majitelé souhlasili s tím, že ho naučí plést. Nabídka měla však jednu podmínku – Barsky se musí zavázat, že od majitelů obchod odkoupí. A úspěšné byly nakonec obě strany. „Abych ten dlouhý příběh zkrátil, splatil jsem svůj dluh a ještě mnohem více,“ říká radostně Barsky, který své dovednosti neustále zdokonaluje.

Svetr je svetr 

Začátky však nebyly jednoduché. Techniku sice zvládal na jedničku, pletení jednobarevných svetrů ho však neuspokojovalo. Stejné to bylo s klasickými vzory. „Došlo mi, že bych měl prostě zkusit uplést svetr bez vzoru,“ popisuje svou cestu k jedinečným obrazům. Postupem času začal na svých výtvorech zachycovat známé přírodních zázraky, stavby a města.

Vznikla tak jedinečná kolekce svetrů, z nichž každý kus je jedinečný originál. A na kontě jich má Barsky už přes 90. Jeho projekt metasnímků, kdy se oblečený do svetru zobrazujícího určité místo vyfotí před oním místem, je jen třešničkou na dortu jeho talentu.

Video  Sam Barsky popisuje výrobu jednoho ze svých svetrů  - Facebook/Sam Barsky - artistic knitter

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Propisovacka ( 13. ledna 2019 17:01 )

Nu vida ! Ve svete obliben, zde 3 komentare silne proti. Nektere jsou povedene, hlavne ze se o neco snazi. My asi mame radsi manazery v obleku, co napr. v obchodacich buzerujou personal, event.postovni pracovniky. Jsme holt vyspely narod !

ostuda ( 13. ledna 2019 15:39 )

aspoň budou mít čím topit a tenhle typ může ve volných chvílích uspokojovat čokly

cocumysvole ( 13. ledna 2019 14:53 )

Je to hnus velebnosti.

y1xcvbnm ( 13. ledna 2019 14:16 )

 dost hrozné ale zřejmě mu to nevadí a je šťastný

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud