Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Zataženo, déšť 11°C

Zadrženou šéfku Huawei propustili na kauci 170 milionů. Čína se ale mstí

Autor: ČTK, AKu - 
12. prosince 2018
14:55

Soud v Kanadě v úterý propustil na kauci deset milionů kanadských dolarů (přes 170 milionů korun) finanční ředitelku čínské společnosti Huawei Technologies Meng Wan-čou. Žena byla zatčena na žádost Spojených států 1. prosince, což vyvolalo diplomatické napětí a zkomplikovalo jednání o obchodních vztazích mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump mezitím agentuře Reuters řekl, že by kvůli udržení vztahů s Pekingem mohl do případu zasáhnout.

„Udělám cokoli, co je dobré pro tuto zemi,“ prohlásil Trump k případu manažerky Huawei. „Pokud se budu domnívat, že je to dobré pro obchodní dohodu, která bude vůbec ta největší, jaká kdy vznikla a která je velmi důležitá, a že je to dobré pro národní bezpečnost, pak určitě zasáhnu, když to bude nezbytné,“ dodal.

Washington s Pekingem jedná o obchodní dohodě, která by ukončila současné spory a odvetné zvyšování cel.

Po třídenním jednání soud ve Vancouveru přistoupil na kauci, manažerce ale nařídil nosit elektronický kotníkový náramek, odevzdat cestovní pasy a zůstat ve Vancouveru. Během noci se musí zdržovat v jednom ze svých dvou vancouverských bytů.

Úterní rozhodnutí soudu se v zaplněné soudní síni setkalo s potleskem místní čínské komunity, jejíž příslušníci přišli vyjádřit manažerce Huawei podporu.

V Číně zadržli bývalého kanadského diplomata

Kanadský ministr pro veřejnou bezpečnost Ralph Goodale v úterý potvrdil zadržení kanadského občana v Číně. Podle médií je zadrženým bývalý diplomat Michael Kovrig a objevily se spekulace, že mohlo jít o odvetu za zatčení manažerky Huawei.

jarabak ( 12. prosince 2018 17:29 )

To je asi chyba. Ta *** uteče.

sekebo ( 12. prosince 2018 16:40 )

I když se Zemanem nemám vůbec nic společného (hlavně ne jeho zvolení), tak v tomto případě fandím Číně a měla by provést daleko tvrdší protiopatření, jak vůči USA, tak proti Kanadě. Trump(eta) si často myslí, že je prezidentem sluneční soustavy, tak potřebuje co nejdříve přes ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud