Další chemický útok v Sýrii? V Aleppu skončilo 50 lidí v nemocnici
Nejméně 50 civilistů muselo v sobotu vyhledat lékařskou pomoc po údajném útoku jedovatým plynem na syrské město Aleppo. Syrská státní média z něj viní povstalce. Syrští rebelové obvinění vlády odmítli s tím, že opozice chemické zbraně nevlastní, napsala dnes agentura AP.
Většina lidí, kteří byli přijati do nemocnic v severosyrském Aleppu, měla dýchací problémy a rozmazané vidění, řekli lékaři státní televizi. Jeden z lékařů uvedl, že dvě osoby jsou v kritickém stavu. Státní televize ukázala záběry, na nichž je vidět lékaře, jak ošetřují muže a ženy na nemocničních lůžkách.
Postavci prý zaútočili chlórem
Místní guvernér Husajn Diab, který pacienty v nemocnici navštívil, prohlásil, že povstalci vypálili na jednu z městských čtvrtí střely s jedovatým plynem. Státní televize bez dalších podrobností oznámila, že vládní vojáci na útok odpověděli a zasáhli cíl. Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal.
Šéf policie v Aleppu upřesnil, že střely zasáhly čtvrť Chálidíja a vítr pak plyn roznesl do okolí. Povstalečtí velitelé a představitelé opozice tvrzení vlády, která má město pod kontrolou, odmítli. Zároveň obvinili Damašek ze snahy zmařit stávající příměří a snahy o zahájení politických rozhovorů.
Opoziční bojovníci nemají chemické zbraně ani prostředky, jak by je mohli odpálit, prohlásil povstalecký velitel Abdassalám Abdarrazák.
Útoky chemickými zbraněmi v Sýrii už zabíjely
Z používání chemických zbraní během syrského konfliktu, který začal v roce 2011, se obviňují obě strany. Tým expertů OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) obvinil syrskou vládu z použití chlóru při nejméně dvou útocích v letech 2014 a 2015 a nervového plynu sarin při útoku na město Chán Šajchún v dubnu 2017, kdy zahynula stovka lidí.
Stejný tým OSN a OPCW rovněž obvinil teroristickou skupinu Islámský stát z použití yperitu ve dvou případech v letech 2015 a 2016. Syrská vláda také viní rebely z použití jedovatého plynu v roce 2013 při útoku na město Chán Asal jihozápadně od Aleppa, který si vyžádal 25 obětí, napsala agentura AP.
Je až překvapující, kolik se tu v západní Evropě najde podporovatelů diktátorských režimů. To jsou tady snad všichni diskutující zazobaní oligarchové napojení na ruský a syrský ropný průmysl? Protože pro normálního nezainteresovaného občana diktatura příliš dobrého nepřináší. Může jen mlčet, případně se ožrat, jak to dělají v Rusku, nebo se pomodlit, jak v Sýrii. Kde by tyhle země dnes mohly být, nebýt šílených dikátorů, kteří jim vládnou?