Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

„Je to apokalypsa.“ Bouře v Itálii zničila silnice, odřízla vesnice a zabíjela

Autor: peb, ČTK - 
3. listopadu 2018
18:25

Itálii stále sužuje extrémně deštivé a větrné počasí, které v posledních dnech napáchalo obří škody zejména na severu země. Podle šéfa civilní ochrany Angela Borrelliho je například v provincii Belluno v Benátsku situace „apokalyptická“. Některé vesnice odřízly sesuvy půdy od světa, nefunguje v nich elektřina a neteče ani voda. Bouře v sobotu zasáhly také Sicílii, kde přerušily provoz na železnici mezi Palermem a Agrigentem.

„Rozmary počasí postihly celou Itálii, ale v oblasti Belluna je to obzvlášť zlé,“ uvedl Borrelli po schůzce s guvernérem benátského regionu. „Sesuvy půdy zničily 100 tisíc hektarů lesa. Musíme znovu postavit silnice,“ dodal guvernér Luca Zaia. Podle něj se nyní snaží následky větrných smrští odstranit 3000 dobrovolníků.

Zaia prý už telefonicky hovořil s premiérem Giuseppem Contem, který by měl v následujícím týdnu uvolnit první finanční pomoc. Hmotné škody zatím region vyčíslil na jednu miliardu eur.

Extrémní počasí si tento týden v Itálii vyžádalo už 19 obětí a podle meteorologů se nejspíš neuklidní ani v nejbližších dnech. Bouře zasáhly zejména Sicílii, v městečku Sciacca na jihu ostrova se zřítilo několik mostů. Velmi nepříznivá je i situace na Sardinii, kde v pátek po úderu blesku zemřela německá turistka.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa