Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Útok na autobus plný křesťanů: Nejméně sedm mrtvých a 14 zraněných

Nejméně sedm mrtvých a 14 zraněných si vyžádal útok na autobus s příslušníky egyptské křesťanské menšiny u koptského kláštera v Egyptě.
Nejméně sedm mrtvých a 14 zraněných si vyžádal útok na autobus s příslušníky egyptské křesťanské menšiny u koptského kláštera v Egyptě.  (Autor: ČTK)
Autor: peb, ČTK - 
2. listopadu 2018
22:20

Nejméně sedm mrtvých a 14 zraněných si vyžádal útok na autobus s příslušníky egyptské křesťanské menšiny u koptského kláštera v Egyptě. S odvoláním na arcibiskupa Mínjá o tom informovala agentura Reuters. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (ISIS), své tvrzení ale nepodložila důkazy. Koptská menšina, která tvoří asi deset procent z téměř 100 milionů obyvatel Egypta, je největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí na Twitteru napsal, že za oběti útoku na Kopty truchlí, popřál rychlé uzdravení zraněným a zavázal se pokračovat v boji proti radikálům. Po útočnících pátrají příslušníci bezpečnostních složek.

Ozbrojenci začali střílet na cestující v autobusu nedaleko kláštera svatého Samuela Vyznavače v provincii Mínjá. Útočníci podle sdělení ministerstva vnitra k autobusu přijeli po pouštní cestě. Hlavní cestu vedoucí ke klášteru od loňského roku kvůli útokům mohou využívat pouze poutníci.

Zaútočili na dva autobusy

Agentura AP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje napsala, že radikálové ve skutečnosti zaútočili na dva autobusy s poutníky. Jeden z autobusů měl 28 cestujících a devět bylo zraněno, z toho dva vážně, a v dalším autobusu bylo 14 Koptů, sedm z nich extremisté zabili a ostatní vážně zranili. Mluvčí kláštera uvedl, že bilance mrtvých možná poroste.

Nejde o první podobný útok. Loni v květnu si útok islamistů na autobus s koptskými poutníky mířícími do stejného kláštera vyžádal téměř 30 mrtvých. Předtím při útocích na koptské kostely v Káhiře, Tantě a Alexandrii zemřelo nejméně 100 lidí. Přihlásila se k nim tehdy teroristická organizace Islámský stát.

Islámští radikálové, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Sísího, po svržení islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013 v Egyptě znásobili útoky. Radikálové koptské křesťany viní z toho, že v roce 2013 stáli na straně armády, která v čele s tehdejším ministrem obrany Sísím Mursího sesadila.

Miloslav123 ( 3. listopadu 2018 12:25 )

Terorismus je odsouzeníhodné zlo, ale i zlo může být k něčemu dobré. Terorizmus paradoxně může urychlit vývoj mocensko-politického uspořádání světa v případě, že se v boji proti terorismu jednotlivé státy celého světa spojí a v boji proti němu začnou postupovat společně, organizovaně. V současné době bohužel existuje mnoho faktorů, které působí proti vývoji mocensko-politického uspořádání světa. Proti žádoucímu směru vývoje mocensko-politického uspořádání světa působí výrazně např. cvičení armád, výzkum a vývoj nových zbraní, zvyšování výdajů na zbrojení a pod.. V současnosti si už stále více lidí uvědomuje, že stávající mocensko-politické uspořádání světa je totálně nespravedlivé. Politický vývoj lidstva neodvratně směřuje ke vzniku globální vlády, která napraví vztahy v současné odsouzeníhodné mezinárodní politice i vztahy v politice jednotlivých států. Pokud globální vláda vznikne na základě demokratických principů rozhodování, nelze proti nastolení takové světovlády nic racionálního namítat. Jedna možná cesta vzniku Globální federace, která napraví vztahy v současné mezinárodní politice i v politice jednotlivých států a nastolí trvalý mír na celé planetě, je uvedena v článku: OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA https://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html

Zobrazit celou diskusi