Sněhová bouře zabila v Nepálu devět horolezců. Na lepší počasí čekali marně

Autor: ČTK, AKu - 
13. 10. 2018
12:50

Noční sněhová bouře v centrální části Nepálu si vyžádala životy devíti horolezců, jejichž cílem byl výstup na 7193 metrů vysokou horu Gurja Himal. Bouře zcela zničila tábor expedice, kterou tvořilo pět Jihokorejců a čtyři nepálští vůdci. S odvoláním na místní úřady to v sobotu napsala agentura AFP, zprávu pak potvrdilo jihokorejské ministerstvo zahraničí. Jde o nejhorší incident v Himálaji od laviny, která v roce 2015 zabila 18 lidí pod Mount Everestem.


Mezi oběťmi je podle médií také zkušený jihokorejský horolezec Kim Čchang-ho, který v roce 2013 o osm dní překonal rekord v rychlosti zdolání všech světových osmitisícovek bez kyslíkového přístroje. Čtrnáct nejvyšších vrcholů světa stihl za sedm let, 11 měsíců a šest dnů. 

Jeho expedice tábořila pod Gurja Himal v nadmořské výšce 3500 metrů a čekala na lepší počasí, které by umožnilo pokračovat ve výstupu. Společnost Trekking Camp Nepal, která expedici zorganizovala, uvedla, že za Jihokorejci vyslala pátrací skupiny poté, co o nich nedostala po 24 hodin žádné zprávy. Záchranáři poté během dneška identifikovali těla všech devíti členů skupiny.

„Vysokohorskou expedici pěti Jihokorejců a čtyř cizinců zasáhl v základním táboře při výstupu na horu Gurja prudký vítr, spadli ze strmého svahu a zahynuli,“ uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí.

„Bouře všechno odnesla, stany uletěly. Na pokračování v pátrání je nyní příliš zimní počasí,“ řekl AFP pilot záchranářské helikoptéry. Té se zatím nepodařilo přistát přímo u zničeného tábora a těla obětí tak dosud nebylo možné vyzvednout. Tábor je od nejbližší vesnice vzdálen nejméně den chůze a na místě panují nepříznivé povětrnostní podmínky. Nepálské ministerstvo turismu informovalo, že pod Gurja Himal odpoledne zamířila další helikoptéra, není však jisté, že bude schopna přistát.

Největší tragédie za poslední tři roky

Výstupy na Gurja Himal jsou podle AFP raritou: Od prvního výstupu v roce 1969 vrchol zdolaly jen tři desítky dobrodruhů. Hora se nachází vedle sedmého nejvyššího štítu světa Dhaulágirí přibližně 200 kilometrů západně od nepálské metropole Káthmándú. Jihokorejská expedice údajně chtěla vrchol dobýt novou výstupovou cestou.

Smrt devíti horolezců představuje nejhorší tragédii v Himálaji od roku 2015, kdy lavina vyvolaná zemětřesením zasáhla tábor pod Mount Everestem a zabila 18 lidí. O rok dříve rovněž v důsledku laviny zahynulo na nejvyšší hoře světa 16 nosičů.

Doporučujeme
liskabystrouska ( 14. října 2018 20:17 )

nemaji tam lezt

majojo ( 13. října 2018 15:16 )

Milá Františko, jdi se se svým hodnocením nějakejch Windsorů vycpat. Na Kočky nemáš odvahu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa