„Nejdůležitější v historii.“ Trump se těší z nové dohody USA, Kanady a Mexika

2. 10. 2018
09:35

Spojené státy, Kanada a Mexiko uzavřely nejdůležitější obchodní dohodu v americké historii a všechny tři země z ní budou spravedlivě těžit. Prohlásil to americký prezident Donald Trump. Hovořil tak o Dohodě USA - Mexiko - Kanada (USMCA), která nahradí dosavadní Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Smlouvu, která podle Trumpa Američanům zajistí statisíce pracovních míst, by prezident chtěl po schválení Kongresem podepsat do konce listopadu.

Kanadští vyjednavači se v neděli na poslední chvíli připojili k dohodě, kterou již v srpnu uzavřely vyjednávací týmy USA a Mexika. Podle amerického obchodního zmocněnce Roberta Lighthizera se smlouva vztahuje na obchodní výměnu v celkové hodnotě 1,2 bilionu USD (26,6 bilionu Kč).

„Je to zdaleka nejdůležitější obchodní dohoda, kterou jsme uzavřeli... A stojí na principech spravedlnosti a reciprocity,“ prohlásil během tiskové konference v Růžové zahradě Bílého domu Trump. Prezident dlouhodobě kritizoval smlouvu NAFTA kvůli údajné neférovosti vůči Američanům, které podle něho připravovala o pracovní místa.

Nová smlouva nechává v platnosti část dosavadních pravidel, která proti Washingtonu hájila Ottawa, například proces řešení sporů umožňující ochránit Kanadě svůj dřevozpracující průmysl a další sektory před americkými antidumpingovými cly. Výměnou za to získají američtí farmáři napojení na zhruba 3,5 procenta kanadského mlékárenského trhu, jehož roční obrat se pohybuje kolem 16 miliard USD (356 miliard Kč). 

„Je to zvláště velké vítězství pro naše zemědělce, dává jim mnohem větší prostor k prodeji jejich produktů v Kanadě a Mexiku,“ prohlásil Trump.

Šéf Bílého domu již telefonicky hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Oba lídři, kteří se letos dostali do sporu v souvislosti s Trumpovou protekcionistickou politikou, se podle vyjádření kanadské strany shodli na prospěšnosti nové dohody i na tom, že se společně přičiní o to, aby vstoupila v platnost. Trump uvedl, že by dohodu chtěl podepsat do konce listopadu. Prezident předpokládá, že Kongres úmluvu do té doby schválí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa