Pátrání po travičích Skripala: Britové odhalili třetího člena ruské rozvědky

Autor: ČTK, pk - 
28. září 2018
09:43

Britská tajná služba identifikovala třetího člena ruské rozvědky, jehož podezírá z podílu na březnovém pokusu o vraždu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury. Napsal to v pátek britský deník The Telegraph. Rusko podíl na otrávení Skripala a jeho dcery odmítá.

Britští vyšetřovatelé tento měsíc identifikovali dva muže, kteří se podle nich v březnu pokusili otrávit bývalé ruského a britského agenta Skripala a jeho dceru. Britská premiérka Theresa Mayová začátkem září před poslanci prohlásila, že útok spáchali příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Média posléze uvedla, že jména mohla být falešná. Na oba muže byl vydán evropský zatykač.

V pátek deník The Telegraph napsal, že britská tajná služba a protiteroristická policie identifikovaly třetího člena ruské vojenské rozvědky, který navštívil Salisbury před březnovým pokusem o vraždu Skripala. Cílem cesty prý byla příprava útoku, který byl podle Londýna proveden jedem novičok, jenž se vyráběl v bývalém Sovětském svazu. Skripal i jeho dcera se z otravy zotavili a žijí na neznámém místě v Británii.

Začátkem července zemřela na otravu nervově paralytickou látkou typu novičok čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová, která přišla do kontaktu s touto látkou ve městě Amesbury, jež leží nedaleko Salisbury. Podle britských úřadů se otrávila náhodně nalezenou lahvičkou od parfému, která zřejmě byla použita při otravě Skripala.

Napětí mezi Západem a Ruskem

Skripalova kauza vyvolala napětí mezi Západem a Ruskem. Británie, USA i řada dalších zemí vypověděly kvůli tomu na jaře několik ruských diplomatů, Rusko reagovalo recipročně. Spojené státy v srpnu kvůli otravě Skripala novičokem vyhlásily vůči Moskvě sankce, které se týkají obchodní výměny a finančních transakcí.

První rozhovor Julie Skripalové po otravě:  Léčba byla pomalá, bolestivá

Video První rozhovor Julie Skripalové po otravě: Léčba byla pomalá, bolestivá - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

satanas ( 9. října 2018 15:42 )

Jako Rasina,jako Lenona, jako OLafa Palmeho, jako Jicaka Rabina, jako Sasu Dubceka, jako Karla Kryla, Jako J.F.K..jako Kramneho zenu s dcerou,,....

jdi-se-bodnout ( 28. září 2018 17:27 )

Nacisté vyvraždili Lidice, i když věděli, že s atentátem na Heydricha neměly nic společného. Prostě pro zastrašení celé země, to se tak dělá. Tohle je podobná věc.

byvalyvoliccssd4 ( 28. září 2018 17:15 )

Pro výstrahu ostatním. Jako Litviněnka. Jako Trockého. Jako Banderu. Ostatní musí vědět, kdo je pánem.

defka666 ( 28. září 2018 16:04 )

Zastřelit!

abasta ( 28. září 2018 13:55 )

fotky zmatou tupce

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud