Uprchlice (19) v Německu na ulici potkala muže z ISIS, který ji koupil na trhu a zneužíval

Autor: ČTK, nkov - 
18. srpna 2018
14:13

Devatenáctiletá Ašvak Talová se dlouho cítila bezpečně jako uprchlice ve městě Schwäbisch Gmünd na jihozápadě Německa. Právě tam ale nedávno potkala muže, který si ji jako 15letou koupil za 100 dolarů na trhu s otroky v Mosulu, řekla po telefonu DPA mladá žena, která se mezitím raději vrátila z Německa do Iráku. 

Příslušnice kurdské náboženské menšiny jezídů ze severního Iráku potkala v Německu na ulici svého bývalého trýznitele z řad teroristické organizace Islámský stát. Žena kritizuje německé úřady, že s ní v jejím případě nedostatečně spolupracují, informovala dnes agentura DPA.

„Pro něho jsem byla jeho ženou. Bil mě, každý den. Musela jsem uklízet,“ řekla Ašvak. Muž ji měsíce zneužíval. Jednoho večera přišla na návštěvu skupina mužů a ona s další šesticí žen je musely obsluhovat. Do jídla jim však daly prášek na spaní a Ašvak uprchla.

V roce 2015 byla jako uprchlice přijata ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, kde ve Schwäbisch Gmünd žila se svou matkou a bratry a chodila i do školy. „Zpočátku bylo všechno v pořádku,“ řekla. Tak to ale nezůstalo.

Zrovna ve své nové vlasti na Goetheho ulici ve Schwäbisch Gmündu jednou zjistila, že ji někdo sleduje. „Šel za mnou, ale nic neříkal. A já jsem také nic neříkala,“ líčí otřesnou zkušenost mladá žena.

Potkala ho na nákupu

Letos v únoru ho prý potkala znovu, když šla nakupovat. Zastavilo před ní bílé auto. „Stanul přede mnou a řekl: ‚Ty jsi Ašvak!‘.“ Ona podle svého líčení řekla, že nezná nikoho takového jména. Muž si sundal brýle, změřil si ji a řekl, že nesmí lhát a že o ní a jejím životě v Německu všechno ví. Nato údajně utekla.

Do případu byly zapojeny německé úřady, ale policie jí údajně řekla, že nemůže vůbec nic dělat. Zemský kriminální úřad na twitteru sdělil, že ve vyšetřování nyní nelze pokračovat, protože svědkyni nelze zastihnout. Také spolkové státní zastupitelství uvedlo, že pokus o dotázání počátkem června ztroskotal na tom, že žena v tu chvíli už nebyla v Německu.

Talová si však stěžuje na to, že ji německé úřady nekontaktovaly, ačkoli ji bylo možné i v severním Iráku zastihnout. „Proč mi nezavolali?“ diví se.

Podle rozhlasové stanice SWR jsou výpovědi ženy věrohodné. Ašvak Talová se už do Německa vrátit nechce, protože má strach v zemi zůstat. Do Bádenska-Württemberska prý přišla proto, aby na svého trýznitele zapomněla. To už teď není možné.

Video Zatčení islámského radikála v Itálii - Polizia di Stato

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

HledacPravdy ( 2. února 2019 16:38 )

Vždyť je to jezídka..

HledacPravdy ( 2. února 2019 16:36 )

Téhle paní by ČR měla nabídnout azyl, ta si užila svoje. Bohužel do Německa je to, jak by kamenem dohodil a hranice je spíš jen na papíře.

jsemproti ( 24. srpna 2018 23:08 )

Abych pravdu rekl ,tak uz se bojim rict v teto zemi svuj nazor ,aby me nejaky blbec neobvinil z nejakeho ismu,protoze dnes uz opravdu nevite ,kdo s kym kolaboruje. Pral bych si vratit cas a aby se to vubec nikdy nestalo -ta vlna s uprchliky ,Merklova a vse s tim spojene . Je to otravne a jsou tu dulezitejsi veci, na ktere by se nase zeme mela zamerit . Nikdy to nemuze delat dobrotu uz to prosim Vas vsichni pochopte ,protoze jsou veci ,ktere nezmenite a tato teroristka je jen dalsi dukaz vseho toho blbnuti a zbytecne vyhozenych penez kvuli veci ,ktera by uz mela konecne zustat zapomenuta. Pojdme se radeji soustredit na zachycovani vody ,opravy vodovodniho potrubi ,protoze prijde doba ,kdy nedostatek pitne vody bude daleko vetsi problem, nez nejaky zensky v satkach . A potom budeme radi ,že ji mame dost pro sebe a nemusime se o ni delit s pulkou Afriky.

oxygene.p ( 18. srpna 2018 18:27 )

Neutekla z Německa proto , že jako teroristka byla prozrazena a raději se vrátila domů? Vždyt přece mohla využít většiny Evropy. Ale vrátila se domů. Pro naši bezpečnost by už nikdy neměla dostat do Evropy.

tomik007 ( 18. srpna 2018 16:13 )

...a czekaji az jim starej udela dalsi

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud