Čína představila novou známku. Změní rodinnou politiku?

9. 8. 2018
06:34

Čínská poštovní známka, na níž je zachycena prasečí rodina se třemi selátky, vyvolala debatu, zda vláda neplánuje uvolnit rodinnou politiku. Informovala o tom agentura Reuters. V roce 2016 Čína povolila městským párům mít dvě děti, čímž skončila politika jednoho dítěte nastolená v roce 1979. Této změně, k níž došlo v lunárním roce Opice, tehdy obdobně předcházelo vydání známky s opičí rodinou se dvěma opičátky.

Podobu známky, která bude vydána příští rok, tedy v roce v Prasete, zveřejnila v pondělí na svém webu Čínská pošta. Před rozesmátými prasečími rodiči stojí hned trojice veselých selátek.

Nemálo Číňanů z podoby známky na sociálních sítích vyvozuje, že vláda chce dosáhnout početnějších rodin. V průběhu letošního roku se v médiích objevily zprávy, že čínská státní rada, která plní funkci vlády, zvažuje zrušení veškerých omezení ohledně počtu potomků.

Podle dostupných údajů se v roce 2016 narodilo jen o milion více dětí než v roce 2015. Fakt, že se změna rodinné politiky ihned markantněji neodrazila na porodnosti, bývá zdůvodňován tím, že politika jednoho dítěte způsobila nynější nedostatek žen v plodném věku. Rodiče upřednostňovali syny, a tak nezřídka docházelo k zabíjení novorozených dívek. V roce 2017 žilo v Číně o 33 milionů více mužů než žen.

K pomalému nárůstu porodnosti patrně přispěly i vysoké životní náklady a nákladná péče o děti.


Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa