Němečtí extremisté měli seznam 25 tisíc nepohodlných lidí. Hrozily i vraždy

Autor: ČTK - 
31. 7. 2018
21:25

Německá policie našla loni při protiteroristické razii na severovýchodě země seznam se jmény 25 tisíc politických nepřátel pravicových extremistů. Podle úterní zprávy agentury DPA to vyplývá z odpovědi německého ministerstva spravedlnosti na dotaz poslanců Spolkového sněmu. Zda lidem ze seznamu hrozilo reálné nebezpečí, není jasné.

Seznam, který kromě jmen obsahoval i adresy 25 tisíc lidí, policisté našli v domě ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa. Lidi ze seznamu plánovali podle DPA pravicoví extremisté v případě krize zabít. Zda lidem hrozilo reálné nebezpečí, ale není jasné.

Při raziích u pravicových extremistů se už dříve našly podobné seznamy. Adresář 10 tisíc politických nepřátel měla například i teroristická skupina Národněsocialistické podzemí (NSU), která zavraždila v letech 2000 až 2007 deset lidí, převážně imigrantů. Seznam 32 lidí měl u sebe i voják bundeswehru Franco A., jenž podle obžaloby, jíž nyní čelí, plánoval útoky na politiky, kteří se podle něj příliš angažovali ve prospěch uprchlíků.

Lidé nevěděli, že jsou na seznamu

Podle informací ministerstva spravedlnosti nebyl nikdo ze seznamu 25 tisíc lidí o tom, že se ocitl v adresáři pravicových extremistů, informován. To dnes kritizovala členka parlamentní strany Levice Martina Rennerová, na jejíž dotaz ministerstvo spravedlnosti informace zveřejnilo.

Spolková vláda podle Rennerové nebezpečí vycházející z krajně pravicové scény ignoruje. „Jinak se nedá vysvětlit, proč Spolkový kriminální úřad z několika desítek tisíc lidí, kterých se to týká, neinformoval ani hrstku a raději mlčí,“ řekla politička.

Německý svaz novinářů dnes (DJV) kriminální úřad vyzval, aby v případě, že se na seznamu objevili i žurnalisté, tyto o možném nebezpečí urychleně informoval. „Když si pravicoví extremisté zakládají složky na ochránce demokracie, nejedná se o nějaký koníček, jako je třeba sbírání známek,“ uvedl svaz. 

Doporučujeme
fotrpjotr ( 1. srpna 2018 01:31 )

Promigrační skopčáci se drží hesla : Kdo nejde s námi, jde proti nám.

MichaHak ( 31. července 2018 23:03 )

ja myslim ze tech zradcu v nemecku je daleko vic. tam to jde do milionu. je to v podstate kazdy, kdo voli SPD, Grune nebo Linke.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa