Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Vrátí malé děti migrantům? Aktivisté v USA varují před potížemi a čekají prodlení

Autor: ČTK - 
12. července 2018
11:11

Děti mladší pěti let, které byly odloučeny od rodičů po nelegálním překročení hranice do USA, budou do dnešního rána amerického času rodičům vráceny, uvedl zdroj z administrativy amerického prezidenta Trumpa. Americká unie občanských práv (ACLU), která Trumpovu administrativu kvůli oddělování dětí od rodičů napadla u soudu, toto středeční tvrzení vlády zpochybnila. Informovala o tom agentura Reuters.

„Vyjádření (vlády) je přinejmenším vágní,“ uvedl za ACLU Lee Gelernt. Připomněl, že soud vládě nařídil vrátit děti mladší pěti let rodičům do úterý. „Víme, že termín nesplnili,“ dodal Gelernt. Pro zbytek odloučených dětí stanovil soud termín navrácení rodičům do 26. července.

Od počátku května, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zahájila politiku nulové tolerance vůči nelegální migraci, bylo od rodičů podle americké vlády odloučeno více než 2300 dětí, které skončily v detenčních zařízeních. Zpravodajský server BBC napsal, že se jejich počet blíží třem tisícům.

Navracení bude složité

Poté co média zveřejnila záběry dětí umístěných v zamřížovaných celách, vyvolal tento postup ve Spojených státech vlnu kritiky. Trump v červnu vydal nařízení ukončující tuto spornou praxi.

Vláda po rozhodnutí soudu uvedla, že jej nelze aplikovat u všech dětí – rodiče některých z nich byli mezitím deportováni, jiní spáchali vážné zločiny, další jsou podezřelí ze sexuálního zneužívání, někteří jsou stále ve vazbě kvůli nelegálnímu překročení hranic, jeden rodič trpí nakažlivou nemocí. Pět dětí bylo odebráno osobám, které nejsou jejich rodiči.

Podle Úřadu pro zdraví a lidské služby (HHS) se může k rodičům vrátit 75 ze 102 dětí mladších pěti let. Dnes má vláda soudu předložit hlášení, jak probíhá vracení mladších dětí a zda stihne druhý stanovený termín. Potíže, s jakými se americká vláda potýká už nyní, podle agentury Reuters indikují, že Trumpova administrativa nestihne ani druhý termín, který se týká podstatně vyššího počtu dětí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud