Úterý 30. května 2023
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Polojasno 21°C

Evropa znovu čelí hrozbě teroru, varuje šéf britské kontrarozvědky po útoku v Paříži

Autor: ČTK, ivm - 
14. května 2018
13:17

Mírumilovné země musejí změnit svůj přístup k terorismu a před nenávistí nesmějí zavírat oči. Na Twitteru to v noci na pondělí napsal americký prezident Donald Trump, který tak reagoval na sobotní útok v Paříži, který francouzské úřady vyšetřují jako možný teroristický čin. Francouz čečenského původu nožem zabil jednoho člověka a čtyři další pobodal, policie ho zastřelila. Podle britské bezpečnostní služby Evropa čelí neutuchající teroristické hrozbě, uvedl v pondělí šéf britské kontrarozvědky MI5 Andrew Parker. 

„Je velmi smutné vidět teroristický útok v Paříži. V určitém momentě budou země muset otevřít oči, aby viděly, co se skutečně děje,“ napsal Trump s tím, že terorismus a nenávist nejdou dohromady s milující, mírumilovnou a úspěšnou zemí. „Musí se změnit náš myšlenkový přístup k teroru,“ dodal.

K útoku v Paříži se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát (IS), které ale odpovědnost přijímá prakticky za všechny teroristické činy na Západě. Zda útočník skutečně jednal jejím jménem, francouzské úřady zatím neoznámily.

Britové osočili i Rusy: Hrozby teroru i z východu

Evropa čelí intenzivní a neutuchající teroristické hrozbě ze strany organizace Islámský stát, která přišla o svá území na Blízkém východě. V projevu na setkání vedoucích představitelů evropských bezpečnostních služeb v Berlíně to v pondělí řekl šéf britské kontrarozvědky MI5 Andrew Parker.

Ruskou vládu zároveň označil za hlavního protagonistu snah oslabit prostřednictvím dezinformačních kampaní evropské demokracie. Moskvě podle Parkera hrozí mezinárodní izolace.

V souvislosti s březnovou otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury šéf MI5 prohlásil, že Kreml se dopustil „flagrantního porušování mezinárodního práva“. Londýn tvrdí, že za incident je zodpovědná Moskva, která to popírá.

Evropské tajné služby jsou podle Parkera nyní nuceny spolupracovat v boji proti terorismu a hrozbám z Ruska více než kdy dříve. Nadcházející odchod Británie z Evropské unie na tom nesmí nic změnit, dodal Parker v proslovu, který byl podle agentury AFP prvním veřejným zahraničním projevem úřadujícího šéfa MI5.

Britské bezpečnostní složky podle Parkera od loňských teroristických útoků na Westminsterském mostě a u parlamentu v Londýně zmařily 12 atentátů. Celkově pak od roku 2013 zabránily bezpečnostní síly 25 útokům na území Spojeného království.

Video  Útočník v Paříži pobodal pět lidí, jednoho zabil a utíkal. Policisté ho zastřelili  - twitter
Video se připravuje ...

Šéf německé kontrarozvědky: Hrozí kyberútoky

Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen dnes varoval před nebezpečím kyberútoků na infrastrukturu ve spolkové republice. Takové útoky, které podle něj přicházejí i na zakázku zahraničních vlád, by mohly dopadnout třeba na elektrárny, čističky vod nebo řídící centrum firem provozujících výtahy. Maassen konkrétně připomněl kybernetický útok na ukrajinskou elektrárnu z konce roku 2015 a pokus o něj v Německu.

Podle informací německých bezpečnostních úřadů z té doby za ním stálo Rusko. Aby mohl Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), jak se kontrarozvědka jmenuje, Německo lépe chránit, měl by podle Maassena dostat pravomoc zaútočit v krizových situacích na zahraniční servery a poškodit je tak, aby od nich už nevycházelo nebezpečí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa