Volby v Česku prý tajně ovlivňovala britská firma. „Prasklo“ to na nahrávce

20. 3. 2018
07:40

Volby v České republice i v dalších zemích světa zřejmě tajně ovlivňovala britská společnost Cambridge Analytica. Společnost se oficiálně věnuje sběru a analýze dat, jenže skrytě se zapojila do kampaně na podporu nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa i dalších voleb. Na nahrávkách pořízených britskou stanicí Channel 4 o tom hovoří šéf Cambridge Analytica Alexander Nix a jeho spolupracovník Mark Turnbull. Nix také reportérovi, který se vydával za zákazníka, vyprávěl o možnosti vydírat politiky s pomocí prostitutek.

Společnost Cambridge Analytica v prohlášení obvinění z uplácení, provokací a jiných nekalostí odmítla.  „Běžně vedeme pohovory s možnými klienty, abychom odhalili jakékoli neetické a nelegální záměry,“ řekl mluvčí firmy. Společnost také trvá na tom, že nepoužívá žádné nepravdivé materiály.

Nix na záznamech pořízených skrytou kamerou řekl, že jejich mateřská společnost Strategic Communication Laboratories pracovala na více než 200 volbách včetně Česka, Nigérie, Keni, Indie nebo Argentiny. Turnbull k tomu vysvětlil, že jejich pracovníci působí skrytě a nikým nezpozorováni.

Fotogalerie Sněmovní volby 2017 175 fotografií

„Přišli jako duchové“

V souvislosti s jistou východoevropskou zemí hovořil o právě skončeném a velmi úspěšném projektu.  „Nikdo ani netušil, že tam byli. Prostě se jen nechali unášet. Přišli jako duchové, udělali práci a vypařili se,“ vysvětlil Turnbull.

Na záznamu z prosince 2017 pak Turnbull řekl, že firma vloží data na krevní řečiště internetu a pak jen sleduje, jak se šíří.  „Musí se to stát tak, aby si nikdo nemyslel, že je to propaganda,“ řekl.  „Ve chvíli, kdy si řeknete, že je to propaganda, následuje otázka, kdo to vypustil. Takže musíme být velmi rafinovaní,“ dodal.

Video Zeman po výhře ponížil reportéra ČT: „Mluvíte jako mutant.“ A pochválil Okamuru - Lukáš Červený
720p 360p

Prostitutky pro kandidáty

O práci ve skrytu mluvil i Nix. „Ve skutečnosti máme mnoho klientů, kteří nechtějí, aby se náš vzájemný vztah dostal na veřejnost,“ uvedl s tím, že společnost je zvyklá pracovat ve stínu a za použití rozličných nástrojů.

Reportérovi, který se vydával za možného klienta zajímajícího se o způsob jak prosadit na Srí Lance jisté kandidáty, Nix nabídl možnost využití prostitutek. Řekl, že jednou ze služeb, které může Cambridge Analytica poskytnout, je  „poslat nějaká děvčata do kandidátova domu“. Dodal, že velmi pěkné jsou Ukrajinky.

Video První slova Andreje Babiše po vítězství: Dal pusu Monice a děkoval - Lukáš Červený
1080p 720p 360p

Nix k očerňovací taktice dále prohlásil, že například výměnou za pozemky poskytnou kandidátovi velkou sumu peněz, aby mohl zaplatit svou kampaň.  „Všechno si nahrajeme. Našemu chlapíkovi pak rozmažeme tvář a dáme to na internet,“ dodal.

Video Šíříte nenávist na Facebooku? Můžete skončit ve vězení! - David Vaníček
720p 480p 360p 240p

Kvůli práci společnosti Cambridge Analytica čelí kritice společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, a její šéf Mark Zuckerberg. Důvodem je zpráva, kterou o víkendu zveřejnily listy The New York Times (NYT) a The Guardian, že Cambridge Analytica nečestně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu Trumpovy volební kampaně v roce 2016.

satanas ( 20. března 2018 15:50 )

Je divny ze ty reci rozumis! Tyty ty! Nemas strach zese na tebe najde tvuj svazek?

gabreta ( 20. března 2018 15:11 )

Můžem akorát doufet, že ho nenahradí Imám Drahouš Alli Mustafa!!

satanas ( 20. března 2018 15:07 )

Neni horsiho gaunera jak burzoust v masce "Demokrata"..To je celej ten problem, ksindl kapitalistickej se vydava za demokraty a vyplachnuti pubertaci tomu veri a tak zazdivaji budoucnost protoze az se jim v kebuli rozsviti tak uz bude pozde..To uz Zeman nebude fungovat a Buh ochranuj Cesko pred tim, co Zemana jednou nahradi..Na Hrade.

marieajosef00 ( 20. března 2018 12:53 )

Polib nám pr+del, čest práci -))

horalysa ( 20. března 2018 12:05 )

Nějakou hodinu, nebo pár minut před koncem voleb je TOP 09 pod čárou a z ničeho nic se dostane nad čáru postupu do sněmovny. V podstatě pár minut před koncem. Jen ten největší blb může věřit v čisté volby. Ale hlavně že poukazujeme na ostatní státy a zmanipulované volby.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa