Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 3°C

Volby v Česku prý tajně ovlivňovala britská firma. „Prasklo“ to na nahrávce

Autor: ČTK, ula - 
20. března 2018
07:40

Volby v České republice i v dalších zemích světa zřejmě tajně ovlivňovala britská společnost Cambridge Analytica. Společnost se oficiálně věnuje sběru a analýze dat, jenže skrytě se zapojila do kampaně na podporu nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa i dalších voleb. Na nahrávkách pořízených britskou stanicí Channel 4 o tom hovoří šéf Cambridge Analytica Alexander Nix a jeho spolupracovník Mark Turnbull. Nix také reportérovi, který se vydával za zákazníka, vyprávěl o možnosti vydírat politiky s pomocí prostitutek.

Společnost Cambridge Analytica v prohlášení obvinění z uplácení, provokací a jiných nekalostí odmítla.  „Běžně vedeme pohovory s možnými klienty, abychom odhalili jakékoli neetické a nelegální záměry,“ řekl mluvčí firmy. Společnost také trvá na tom, že nepoužívá žádné nepravdivé materiály.

Nix na záznamech pořízených skrytou kamerou řekl, že jejich mateřská společnost Strategic Communication Laboratories pracovala na více než 200 volbách včetně Česka, Nigérie, Keni, Indie nebo Argentiny. Turnbull k tomu vysvětlil, že jejich pracovníci působí skrytě a nikým nezpozorováni.

Fotogalerie Sněmovní volby 2017 175 fotografií

„Přišli jako duchové“

V souvislosti s jistou východoevropskou zemí hovořil o právě skončeném a velmi úspěšném projektu.  „Nikdo ani netušil, že tam byli. Prostě se jen nechali unášet. Přišli jako duchové, udělali práci a vypařili se,“ vysvětlil Turnbull.

Na záznamu z prosince 2017 pak Turnbull řekl, že firma vloží data na krevní řečiště internetu a pak jen sleduje, jak se šíří.  „Musí se to stát tak, aby si nikdo nemyslel, že je to propaganda,“ řekl.  „Ve chvíli, kdy si řeknete, že je to propaganda, následuje otázka, kdo to vypustil. Takže musíme být velmi rafinovaní,“ dodal.

Video Zeman po výhře ponížil reportéra ČT: „Mluvíte jako mutant.“ A pochválil Okamuru - Lukáš Červený

Prostitutky pro kandidáty

O práci ve skrytu mluvil i Nix. „Ve skutečnosti máme mnoho klientů, kteří nechtějí, aby se náš vzájemný vztah dostal na veřejnost,“ uvedl s tím, že společnost je zvyklá pracovat ve stínu a za použití rozličných nástrojů.

Reportérovi, který se vydával za možného klienta zajímajícího se o způsob jak prosadit na Srí Lance jisté kandidáty, Nix nabídl možnost využití prostitutek. Řekl, že jednou ze služeb, které může Cambridge Analytica poskytnout, je  „poslat nějaká děvčata do kandidátova domu“. Dodal, že velmi pěkné jsou Ukrajinky.

Video První slova Andreje Babiše po vítězství: Dal pusu Monice a děkoval - Lukáš Červený

Nix k očerňovací taktice dále prohlásil, že například výměnou za pozemky poskytnou kandidátovi velkou sumu peněz, aby mohl zaplatit svou kampaň.  „Všechno si nahrajeme. Našemu chlapíkovi pak rozmažeme tvář a dáme to na internet,“ dodal.

Video Šíříte nenávist na Facebooku? Můžete skončit ve vězení! - David Vaníček

Kvůli práci společnosti Cambridge Analytica čelí kritice společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, a její šéf Mark Zuckerberg. Důvodem je zpráva, kterou o víkendu zveřejnily listy The New York Times (NYT) a The Guardian, že Cambridge Analytica nečestně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu Trumpovy volební kampaně v roce 2016.

gabreta ( 20. března 2018 15:11 )

Můžem akorát doufet, že ho nenahradí Imám Drahouš Alli Mustafa!!

milan59 ( 20. března 2018 11:09 )

Komu pak ta britská firma fandila ??

joudajoudovy ( 20. března 2018 11:01 )

tak uz praskl duvod, proc se zasekla scitaci masina volicskych hlasu ve volbach 2017 do PS a velka nervozita na CT24, ale i v TOP09, Stan a KDU-CSL. skoda, s kalouskem to mohlo navzdy svihnout a byl by raj v ceske kotline....

kritick ( 20. března 2018 10:10 )

Navrhuju poslat děti do ulic! Za ovlivňování demokratických voleb cizími živly! A měla by to vysílat ČT 1 v přímém přenosu!

kritick ( 20. března 2018 09:57 )

Souvisí tak, že, a každý den se to potvrzuje víc a víc, že KAŽDÝ politik, který je ve vrcholné politice je podvodník, zloděj, lhář a tunelář, který je u koryta pouze tak, že jej tam dostrkal nějaký mafiánský loutkovodič, a on mu to splácí tím, že mu zařizuje rozkrádání státních zakázek. Loutkovodič (v tomto případě Kaddáfí, ty peníze nedával proto, že Sarkozyho miloval) vodí svou politickou loutku, která mu musí jít na ruku. Bohužel Kaddáfí měl smůlu, že se znelíbíl Američanům, jinak by dodneška úspěšně "obchodoval" s Francií.

Zobrazit celou diskusi
Další videa