Z člověka zbyde 640 gramů popela! Historici rozluštili dopis vězně z Osvětimi: Tábor smrti přežil díky touze po pomstě

Autor: Štěpán Šimůnek - 
6. 12. 2017
19:36

Šestatřicet let byl zahrabán v zemi, téměř stejně dlouho se jej historici pokoušeli rozluštit. Dopis vězně z Osvětimi dešifrovali až teď. Získali v něm další děsivé svědectví o nacistických táborech smrti.

Práce restaurátorů odhalila, že autorem 13stránkového dopisu byl řecký Žid Marcel Nadjari. Nacisté jej do Osvětimi odvlekli v roce 1944, když mu bylo 26 let. Ve vyhlazovacím táboře, kde mu zavraždili rodiče i sestru, jej zařadili do tzv. sonderkommanda. Jeho členové – a celkem jich bylo přes 2 tisíce – měli na starosti odklízet těla mrtvých z plynových komor, pálit je apod.

V dopise, který Nadjari na sklonku roku 1944 zavřel do termosky a zahrabal vedle jednoho z krematorií, píše o tom, že jediné, co jej drželo při životě, byla touha po pomstě. „Často jsem přemýšlel o tom, že do plynové komory vstoupím s ostatními a všechno to skončím. Ale touha po odplatě mi v tom vždy zabránila, chtěl jsem žít, abych pomstil mámu, tátu i svou malou sestřičku,“ stojí v poselství plném děsivých detailů.

„Krematorium je obří stavba se širokým komínem a patnácti pecemi. Před plynovou komorou je velká místnost, kde se lidé svlékají a pak nazí vejdou dovnitř. Když jich tam jsou tak tři tisíce, zavřou se dveře a jsou zplynováni. Během šesti sedmi minut utrpení jsou všichni mrtví,“ popsal Nadjari.

„Popel jedné dospělé oběti váží asi 640 gramů. Házíme ho do řeky,“ napsal muž, který měl nečekaně přesný odhad počtu obětí v Osvětimi. „Na základě informací od vězňů o počtu přijíždějících vlaků si myslím, že tu zemřelo asi 1,4 milionu lidí.“

V USA se oženil a měl dceru

Nadjari byl přesvědčen, že v Osvětimi zemře. Němci ho však na začátku roku 1945 převezli do Mauthausenu, kde se dočkal konce války. V roce 1951 se přestěhoval do New Yorku. Tam se oženil a v roce 1957 se mu narodila dcera. Pojmenoval ji Nelli – po sestře, kterou mu nacisté v Osvětimi zavraždili. Zemřel v roce 1971, bylo mu 53 let.

Pomohly moderní technologie 

Dopis v roce 1980 náhodou objevil jistý polský student. Psaní bylo ve zbídačeném stavu, čitelných bylo sotva 10 % textu. Díky moderním technologiím a aplikaci různých filtrů se ruským expertům podařilo obnovit přes 90 %. Dopis teď zveřejnil mnichovský Institut moderní historie.

VIDEO: Tajné dopisy jsou unikátním svědectvím o podmínkách v koncentračním táboře Ravensbrück.

Video VIDEO: Tajné dopisy jsou unikátním svědectvím o podmínkách v koncentračním táboře Ravensbrück - Reuters; Martin Bartkovský
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
an.manchester ( 21. března 2018 14:45 )

strasne je jak lidi dokazi se nejen vyvysovat ze jsou neco vic. lepsi rasa ap., a to nejde jen o Nemce, kdepak, ale vrazdit masove navic lidi - bez citu soucitu, tady je videt, jak i de fakto skoro kazdy muz je schopen zabijet i deti, de fakto na vrazdeni dobrovolne i pracovalo do te doby slusnych ze muzu, otcu rodin, stacilo jim dat par vyhod, udelat z nich nadrasu, rvouciho Hitlera, a cela masinerie se rozjela. Je to varovani pro dalsi a dalsi generaci ceho vseho jsou schopni lide, jake zlo driv v lidech, kdy staci trocha moci a muze nebyt bludnych rozmeru...vemte si to, ze nemeli soucit ani s malymi detmi a to se deje i ve valce, chlap jako tvor kdyby nemel ohon a testosteronu tolik, tak by se takove veci nedely. Zeny dokazi byt take zle a tak, ale toto vymysleli jen muzi jak vrazdit systematicky ucelove narod, ktery jim vadil a priste to muze byt jakykoli jiny narod co se nekdo rozhodne vyhladit - v moderni dobe vime co se deje ze?

zdenek43 ( 7. prosince 2017 09:02 )

Ale touha po odplatě mi v tom vždy zabránila, chtěl jsem žít, abych p o m s t i l mámu, tátu i svou malou sestřičku......... jaka byla p o m s t a ?????

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud