Varování pro Merkelovou: Většina Němců nepovažuje vznikající koalici za dobrou

Autor: ČTK, simao - 
9. listopadu 2017
19:05

Většina Němců si už nepřeje vznik koalice konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených, o níž se nyní jedná. A která vzniká pod taktovkou kancléřky Angely Merkelové. Ještě v říjnu ji přitom většina obyvatel spolkové republiky chtěla. Uvádí to nový průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD.

Zatímco v říjnu vznikající koalici podporovalo 57 procent dotázaných a 40 procent bylo proti takové vládě, nyní ji za dobrou považuje jen 45 procent Němců. Za nedobrou možnost má koalici, která na celoněmecké úrovni ještě nikdy nevládla, 52 procent dotázaných.

Kancléřka Angela Merkelová (CDU) chce, aby celé sondovací rozhovory skončily za týden, 16. listopadu. Pokud skončí úspěšně, měla by koncem listopadu začít jednání o konkrétní podobě koaliční smlouvy. Ta by podle představ Merkelové mohla být hotova do Vánoc.

Nejskeptičtější příznivci Zelených

Aktuální průzkum také ukázal, že výrazně skeptičtěji na vznikající vládu hledí příznivci Zelených. Za dobrou možnost ji má 55 procent z nich, což je o 21 procentních bodů méně než v říjnu. O devět bodů na 71 procent klesla i podpora u voličů svobodných demokratů, u podporovatelů konzervativní unie šla dolů o dva body na 70 procent.

Pozorovatelé výrazný pokles zdůvodňují především tím, že trojice politických uskupení spolu o vládě jedná už skoro tři týdny, ale zatím bez jasných výsledků. Rozhovory značně komplikují odlišné politické programy Zelených na jedné straně a FDP a CSU na straně druhé.

Cem Özdemir a Katrin Goering-Eckardtová, čelní představitelé Zelených, po vyjednávání o německé koaliciCem Özdemir a Katrin Goering-Eckardtová, čelní představitelé Zelených, po vyjednávání o německé koalici | ČTK

Lídr sesterské CSU to má nahnuté

Právě CSU v těchto týdnech řeší také vlastní politickou budoucnost. Křesťansko-sociální unie sice v zářijových parlamentních volbách v rámci Bavorska zůstala nejsilnější stranou, když získala 38,8 procenta hlasů, oproti hlasování před čtyřmi lety ale ztratila 10,5 bodu. To zneklidnilo řadu straníků, kteří se obávají, že v zemských volbách v příštím roce CSU ztratí většinu v bavorském parlamentu.

Ve straně proto roste tlak na jejího šéfa a bavorského premiéra Horsta Seehofera, který se už nechal slyšet, že po skončení sondovacích rozhovorů o příští vládě zváží svou politickou budoucnost. To, aby své politické funkce po skončení koaličního vyjednávání opustil, si podle dnes zveřejněného průzkumu přeje 62 procent Němců. Stejný názor má i 62 procent obyvatel Bavorska.

Vyjednávání o koalici v Německu pod taktovkou Angely Merkelové vázne.Vyjednávání o koalici v Německu pod taktovkou Angely Merkelové vázne. | ČTK

125 sporných bodů v koalici

Strany vyjednávající o německé vládě mají přitom seznam 125 bodů, na nichž zatím není shoda. Informují o tom německá média, podle nichž tak strany čeká ještě spousta práce, než bude moci vzniknout nová koalice.

Podle soupisu, který vznikl v úterý, je nejvíce neshod v oblastech práce a důchodů (22), hospodářství a dopravy (15), vzdělání a výzkumu (14) a migrace (13). V oblasti klimatu a životního prostředí je sice sporných bodů jen sedm, i tak by ale spolu s migrací měla tato kapitola patřit k těm, kde se kompromis bude hledat nejhůře. Navzdory řadě neshod pozorovatelé očekávají, že už v pátek by se v některých z 12 tematických okruhů měly začít rýsovat první společné výsledky.

Video První projev Merkelové po volbách: Doufali jsme v lepší výsledek. - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud