Komunisté v Číně zahájili sjezd. Trump věří, že nemanipulují s měnou
V Pekingu začal sjezd vládnoucí Komunistické strany Číny, od něhož se čeká upevnění moci prezidenta Si Ťin-pchinga a výměna většiny představitelů stálého výboru politbyra strany, který určuje dění v zemi. Vláda USA přitom opět odmítla označit Čínu za zemi, která manipuluje se svojí měnou, přestože prezident Donald Trump opakovaně při své loňské předvolební kampani tvrdil, že tak učiní okamžitě po svém nástupu do funkce.
Si Ťin-pching na úvod týdenního kongresu vyzdvihl úspěch tažení proti korupci a prohlásil, že země má před sebou světlé zítřky i těžké výzvy. Zdůraznil rovněž, že Peking usnadní přístup zahraničním investorům a rozhodující roli v čínské ekonomice budou hrát tržní síly.
Americká vláda mezitím ve své pravidelné pololetní zprávě o manipulacích s měnou pouze ponechala Čínu na seznamu zemí, kterým je potřeba věnovat zvláštní pozornost kvůli jejich obrovským obchodním přebytkům se Spojenými státy, uvedla agentura AP.
Úplatky, nová pětiletka a umělé ostrovy
Ve svém úvodním projevu čínský prezident prohlásil, že boj proti korupci „drtivě nabral na síle“. Během jeho pěti let ve funkci se trestu za přijímání úplatků dočkaly tisíce úředníků včetně vysokých funkcionářů.
Klíčová postava protikorupčního snažení a jeden z nejbližších prezidentových spolupracovníků Wang Čchi-šan by měl přitom být vzhledem k věkovému pravidlu mezi těmi členy výboru politbyra, které kvůli překročení 68 let věku čeká výměna. Právě Wang by však mohl podle části pozorovatelů ve funkci zůstat, čímž by Si porušil zmíněné neformální pravidlo a mohl si tak připravit pozici pro vlastní setrvání ve funkci po dovršení zmíněného věku.
Prezident se dnes podle agentury AP nezvykle otevřeně vyjádřil k hospodářským a sociálním výzvám, které stojí před druhou nejsilnější ekonomikou světa. Mezi nimi jmenoval rostoucí příjmovou nerovnost, problémy s nezaměstnaností, nedostatečnou vzdělaností či zdravotní péčí.
Čína podle něho posílí tržní orientaci směnného kurzu své měny a finančního systému a rovněž uvolní pravidla pro přístup zahraničních investorů.
Si během projevu, v němž nastolil priority čínské vládnoucí strany na příštích pět let, také zdůraznil, že Peking nesleví z politiky jedné Číny a nebude tolerovat žádné snahy o nezávislost Tchaj-wanu, kterým úspěšně bránil celých pět let jeho vlády.
Pochvalně se rovněž vyjádřil o čínské výstavbě umělých ostrovů ve sporné oblasti Jihočínského moře či o plánech na vybudování nové Hedvábné stezky, infrastrukturního projektu spojujícího Čínu s Evropou a Afrikou.
Sjezd se jako obvykle koná za zavřenými dveřmi a nejdůležitějším úkolem téměř 2300 účastníků bude volba nového ústředního výboru s více než dvěma stovkami plnohodnotných členů. Výbor pak jmenuje nejužší vedení, jímž je 25členné politické byro a sedmičlenný stálý výbor politbyra. Jeho složení a případní noví členové budou známi až na závěr sjezdu 24. října.
USA: Čína již nemanipuluje s měnou?
Rozhodnutí neoznačit Čínu za manipulátora s měnou je přitom jedním z nejvýraznějších obratů Donalda Trumpa od jeho názorů při předvolební kampani. V dubnu vysvětloval své rozhodnutí tím, že věří, že Čína přestala manipulovat s měnou a že je mnohem důležitější zaměřit se na spolupráci s Pekingem kvůli situaci v Severní Koreji.
Ministerstvo financí musí předkládat zprávu o měnových manipulátorech Kongresu vždy v dubnu a říjnu. Pokud nalezne důkazy o manipulacích, musí vláda začít intenzivní jednání o ukončení této praktiky. Pokud se nepodaří dojednat ukončení manipulací, mohou Spojené státy zavést proti této zemi hospodářské sankce, ty však musí být schválené Světovou obchodní organizací (WTO). USA neoznačily žádnou zemi za měnového manipulátora od roku 1994, kdy tak jmenovala vláda Billa Clintona Čínu.
V dubnové zprávě byl na seznamu zemí, které je potřeba sledovat a věnovat jim zvláštní pozornost, také Tchaj-wan. V říjnové zprávě již není, protože podle ministerstva financí od dubna omezil své intervence na devizovém trhu. Seznam je shodný s posledním seznamem vydaným v roce 2016 vládou Baracka Obamy.
Zákon stanovuje, že pro označení země za měnového manipulátora musí být splněna tři kritéria: značný přebytek na celkovém běžném účtu platební bilance, významný obchodní přebytek země se Spojenými státy a systematické jednostranné intervence na devizovém trhu. Na seznamu zemí, které je potřeba sledovat, jsou ty, které splňují alespoň dvě kritéria.
V rámci loňské předvolební kampaně Trump opakovaně označoval Čínu za měnového manipulátora a tvrdil, že Čína „zabíjí“ USA devalvací své měny, protože tak zhoršuje americkým firmám možnost konkurovat čínským výrobkům. V kampani také hrozil, že zavede na čínské zboží clo ve výši až 45 procent, pokud země nezmění své obchodní praktiky. Od převzetí úřadu Trumpova vláda podnikla jednání s Čínou zaměřená na snížení obrovského obchodního deficitu, doposud však nezavedla represivní cla, o kterých Trump mluvil během kampaně.
Země manipulují se svými měnami, aby zvýšily svůj vývoz. Obvykle intervenují na trhu, aby snížily hodnotu své měny vůči zahraničním měnám, jako americký dolar. Slabší měna zlevňuje vývoz na globální trhy a naopak zdražuje dovoz na domácí trh.
KOMUNISMUS=FAŠIZMUS!!!!