Válka žen: Kritička Merkelové nasupeně odešla. „Radikálové“ se hádají mezi sebou

Autor: simao, ČTK - 
25. 9. 2017
12:09

Na jedné straně Angela Merkelová coby žena, která 12 let vede německou vládu. Na straně druhé její kritici z protiuprchlické Alternativy pro Německo, označované některými za „radikály“. Nejsou však jednotní, jak by se mohlo zdát. Jejich šéfka Frauke Petryová, která jinak Merkelovou nešetří, se rozhádala s vlastní stranou a volebními lídry, mezi něž patří Alice Weidelová, se kterou několik měsíců nemluvila. Petryová nyní spolustraníky šokovala. 

Předsedkyně protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryová nebude součástí parlamentní frakce své strany. Uvedla to dnes na společné tiskové konferenci lídrů AfD v Berlíně, kterou k překvapení svých kolegů i novinářů předčasně opustila.

V Alternativě pro Německo to vře

Hned po nedělních volbách se tak ukazují výrazné názorové rozdíly ve straně, která bude v novém parlamentu třetí nejsilnější. Vnitřní spory trápí AfD už delší dobu. Snad nejlépe je ukazuje vztah předsedkyně strany Petryové s dvojicí volebních lídrů Alexanderem Gaulandem a Alicí Weidelovou, se kterou letos několik měsíců nemluvila.

Frauke Petryová (vlevo) odešla z tiskovky své AfD předčasně. Vedle ní stojí lídryně Alice Weidelová.Frauke Petryová (vlevo) odešla z tiskovky své AfD předčasně. Vedle ní stojí lídryně Alice Weidelová. | Reuters

Neshody prozatím vyvrcholily na dnešní povolební tiskové konferenci, kde Petryová, která na rozdíl od Gaulanda a Weidelové ve volbách získala přímý mandát, přečetla krátké prohlášení a pak odešla. Petryová uvedla, že po dlouhém rozmýšlení dospěla k tomu, že nechce být součástí stranické frakce.

Jako samostatná poslankyně chce podle svých slov dělat reálnou a konzervativní politiku. Její stranické kolegy tento krok evidentně zaskočil. „To s námi nebylo domluveno, nic jsme o tom nevěděli,“ konstatoval spolupředseda strany Jörg Meuthen. Volební lídr Gauland vyjádřil přesvědčení, že Petryová byla zvolena za AfD, a měla by tedy být součástí její frakce.

Šéfka AfD Frauke Petryová nechce být součástí frakce strany v parlamentu.Šéfka AfD Frauke Petryová nechce být součástí frakce strany v parlamentu. | ČTK

93 poslanců plus Petryová

Spory uvnitř AfD jsou podle pozorovatelů projevem rozdílných pohledů konzervativního a národoveckého křídla strany. Petryová je představitelkou konzervativců, kteří původně straně dominovali a požadovali zejména jinou politiku v eurozóně. Postupně ale narostla síla národoveckých a pravicově radikálních členů, kteří se profilují především na migrační politice.

Vidět to bylo i na dubnovém sjezdu strany, kde delegáti úplně odmítli jednat o návrhu budoucí strategie strany z pera Petryové. Protestní strana získala v nedělních volbách 12,6 procenta hlasů a v 709členném Spolkovém sněmu bude mít bez Petryové 93 poslanců.

Video První slova Angely Merkelové po volebním vítězství: Doufali jsme v o něco lepší výsledek - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

flesch2z ( 25. září 2017 22:30 )

Angela Mengela Merkel je fašistka, tečka. Aby se vyhla obvinění z fašizmu a genocidy evropských národů a židů žijících v Evropě, tak pozvala do EU čmoudy-islámské teroristy, kteří odvedou tuhle špinavou práci za ní. Svými podvratnými neziskovkami rozbíjí evropské státy, podplácí dotacemi evropské lídry a slibuje jim koryta v Bruselu. Zvedá pro Němce počet pracovních míst ve státním sektoru a počítá, že otročinu budou vykonávat čmoudi a německé eurounijní kolonie jakou jsme i my ČR. A Němci prý mají trauma z nacizmu, jak ona tvrdí, přičemž si běžně mezi sebou nadávají tou nehorší nadávkou ty jsi ŽID LE!! Angela Merkel si zaslouží stejný trest jako každý fašista, protože fašistkou je!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa