Hurikán Maria zabil už 10 lidí a sílí. Dominikánská republika evakuuje turisty

Autor: ČTK, Mii - 
21. 9. 2017
11:14

Již deset obětí si vyžádal nový hurikán Maria, který putuje Karibikem a pokračuje v páchání škod, které zanechaly bouře Irma a José. Posledním identifikovaným mrtvým je muž z Portorika. Hurikán Maria ve čtvrtek zesílil z druhého stupně na třetí hurikánové škály a blíží se k pobřeží Dominikánské republiky. Momentálně jej doprovází vítr o rychlosti až 185 kilometrů v hodině.

Hurikán Maria zeslábl, když procházel přes pevninu Portorika, ale ve čtvrtek brzy ráno opět nabral na síle, když se ocitl nad teplými vodami Karibiku. „Trojkou“ byl už v 2:00 místního času (8:00 SELČ), když se nacházel zhruba 90 kilometrů severně od města Punta Cana na východním pobřeží Dominikánské republiky, uvedlo americké hurikánové středisko (NHC).

Hurikán Maria je nejsilnější tropickou bouří, která za více než 80 let zasáhla Portoriko. Toto území v karibské oblasti pod správou USA, na němž žije asi 3,3 milionu obyvatel, zasáhla Maria s intenzitou čtyři. Vítr dosahoval rychlosti v nárazech až 250 kilometrů v hodině.

Větrná smršť smíšená s deštěm způsobila na Portoriku lokální záplavy a zcela vyřadila z provozu na celém ostrově elektrickou síť, která byla poničena už hurikánem Irma před dvěma týdny. Úplná obnova dodávek elektrické energie bude podle starostky metropole Carmen Yulinové trvat několik měsíců.

Maximální pohotovost

Guvernér Portorika Ricardo Rosselló informoval, že hurikán Maria způsobil na Portoriku smrt jednoho muže, kterého zasáhly letící trosky. Počet obětí tohoto hurikánu v karibské oblasti tak stoupl na deset. Dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a sedm mrtvých potvrdily úřady Dominiky, kde bude ale počet obětí kvůli naprostému zpustošení ostrova patrně vyšší.

Video Hurikán Irma vysál vodu z oceánu na Floridě - Twitter/JasonBeisel
720p 360p

Dominikánská republika, kterou hurikán zasáhne ve čtvrtek, už vyhlásila maximální pohotovost. Lidé nepůjdou do práce a děti do školy. Asi 4000 turistů z letovisek Bávaro a Punta Cana bylo preventivně evakuováno do hotelů v metropoli Santo Domingo.

Ve městě Punta Cana byl ve čtvrtek naměřen vítr o rychlosti 93 kilometrů v hodině. Poryvy větru navíc nebezpečně zvedají hladinu, v Dominikánské republice to bylo až 1,80 metru nad normální úroveň.

Nikdo neví, jestli Maria zasáhne kontinent

Ještě během čtvrtečního dne by měl hurikán Maria opět zesílit a mířit k britskému zámořskému území Turks a Caicos a jihovýchodní části Baham, kde by vlny mohly dosahovat výšky přes 3,6 metru.

Maria by se přes víkend měla posouvat dále na sever a podle meteorologů se nyní vůbec nedá odhadnout, jestli zasáhne i kontinentální Spojené státy.

Když Maria v pondělí vtrhla na ostrovní státeček Dominika ve východní části karibské oblasti, byla hurikánem nejvyšší kategorie pět.

Vše o hurikánu Maria čtěte ZDE >>>

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud