Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Moskva hrozí „bolestivou odpovědí“. Nové sankce USA proti Rusku straší i EU

Autor: jer, ČTK - 
26. července 2017
22:01

Moskva ve středu kritizovala rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů, která schválila nové sankce vůči Rusku, KLDR a Íránu. Nespokojenost se však ozývá i z EU. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval USA, že Unie zareaguje, pokud sankce budou ohrožovat energetickou bezpečnost EU. Otázkou však je, jak na sankce zareaguje Donald Trump, který je jejich odpůrcem.

Návrh zákona, který zavádí nové sankce vůči trojici zemí, přijala Sněmovna reprezentantů naprostou většinou hlasů. Pro se vyslovilo 419 poslanců, proti byli tři. Nyní se bude návrhem zabývat Senát USA, zatím ale není jasné kdy.

Osud sankcí v Senátu je podle agentury Reuters nejistý, ačkoli touto komorou již dříve bez problémů prošel obdobný návrh. Nejasná je však také pozice amerického prezidenta.

Donald Trump má k opatření výhrady a podle vyjádření mluvčí Bílého domu se ještě nerozhodl, zda jej podepíše. Případné veto prezidenta ale mohou zákonodárci přehlasovat.

Rusko: Návrh nedává prostor ke zlepšení vztahů

Návrh nových protiruských sankcí kritizoval ve středu náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Podle něj nedává prostor pro zlepšení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem v blízké budoucnosti. Vztahy mezi oběma zeměmi se tímto dostávají do „neprozkoumaných vod“, dodal.

Předseda zahraničního výboru Rady federace – horní komory ruského parlamentu – Konstantin Kosačov uvedl, že by Moskva měla připravit na nové americké sankce vůči Rusku „bolestivou“ odpověď.

„Vzhledem k jednomyslnému schválení balíčku sankcí vůči Rusku, Íránu a Severní Koreji v americké Sněmovně reprezentantů nelze očekávat průlom (v americko-ruských vztazích). Ve skutečnosti je další zhoršení dvoustranné spolupráce nevyhnutelné,“ dodal.

Místopředseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Klincevič varoval, že nové sankce zkomplikují spolupráci Ruska a USA v boji proti terorismu. Nebo tato spolupráce vůbec nebude možná, dodal.

VIDEO: Odborník: Putin je autoritářský vůdce, ale populární. Hrozí, že se vztahy s Ruskem zhorší

EMBED_OFF

Obavy z ohrožení zájmů Evropy

Protiruské sankce však zneklidnily i činovníky EU. „Americký zákon by mohl mít nechtěný dopad na energetické bezpečnostní zájmy EU,“ uvedl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Pokud naše obavy nebudou dostatečně vyslyšeny, jsme připraveni zareagovat v řádu dní. Motto ‚Amerika na prvním místě‘ nesmí znamenat, že evropské zájmy budou až poslední,“ dodal Juncker.

Německé ministerstvo zahraničí ve středu Washingtonu vzkázalo, že není možné z přípravy sankcí vynechat Evropu. Berlín zároveň prohlásil, že pokud by Spojené státy nové sankce využily jako nástroj průmyslové politiky, bylo by to nepřijatelné.

tgbg ( 27. července 2017 08:31 )

Ruští zločinci jsou úplně na mizině a ničeho se nezmůžou. RUSÁCI ROZPOUTALI PO SVĚTĚ VÁLKY, HLAVNĚ V MUSLIMSKÝCH STÁTECH A SNAŽÍ SE UPRCHLÍKY ZAPLAVIT A ZNIČIT TAK KŘESŤANSKOU EU A TAKÉ HLAVNĚ EKONOMICKY SILNOU EVROPU MAJÍ ZÁJEM ZNIČIT TĚMITO TERORISTY A JEŠTĚ POROUČET A PŘIDÁVAT SE JEJich PŘÍKAZY ABY ZAVÁDĚLA EMBARGA VŮČI STÁTŮM KTERÉ NEMAJÍ ZÁJEM PŘIJMOUT TU JEJICH RUSKOU ZLOČINECKOU VÁLEČNOU DEMOKRACIÍ !! A TÍM VÍCE NIČILA JEJÍ EKONOMIKU A JEJÍ OBCHODNÍ STYKY SE ZEMĚMI KTERÉ SE NELÍBÍ ZLOČINCŮM RUSKA. RUSÁCI JSOU TO NEJVĚTŠÍ ZLOČINCI 20-21 STOLETÍ!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud