Britští vojáci měli povraždit desítky civilistů. Pak to chtěli „hodit“ na Rusy

Autor: nka - 
9. 7. 2017
11:30

Britské elitní jednotky čelí podezření, že během operací v Afghánistánu pozabíjely desítky neozbrojených civilistů a zfalšovaly zprávy, aby válečné zločiny ututlaly. Napsal to britský list The Sunday Times s odvoláním na zdroj ve vojenské policii.

Příslušníci zvláštních sil SAS měli Afghánce popravovat během nočních razií v jejich domovech. Na místě poté nechávali ruské zbraně, aby vyvolali dojem, že zabití byli příslušníky hnutí Tálibán. Některé z obětí vojáci před zastřelením měli spoutat a dát jim kápi na hlavu.

Válka v Afghánistánu stále probíhá. V dubnu shodili Američané na místní radikály ISIS dosud největší nejadernou bombu:

Video Matka všech bomb vyplenila základnu ISIS - Reuters a Hudební banka - Preparing for Battle
720p 480p 360p 240p

Zločiny se měly odehrát v letech 2010 až 2013. Vyšetřování, které dostalo krycí název Operace Northmoor, začalo o rok později. Podle nedělníku jde o nejrozsáhlejší vyšetřování, jaké kdy britská vojenská policie vedla. Účastnila se jí stovka důstojníků.

Během operace se přišlo na to, že britská tajná služba falšovala dokumenty, aby vinu za zabíjení svalila na afghánské kolegy. Kulky získané z těl obětí ale odpovídaly kalibru, který používají jednotky SAS. Vyšetřovatelé mají také k dispozici videozáznamy pořízené pomoc dronů, z nichž je patrné, že po civilistech střílejí britští vojáci.

Vyšetřovatelé původně zkoumali 52 případů zabití civilistů, šetření mělo probíhat až do roku 2021. Ministr obrany ale v únoru vojenské policii oznámil, že má vyšetřování utnout už letos v létě. Podle zdroje ve vojenské policii se ministerstvo obrany snažilo zajistit, aby „detaily obvinění neprosákly do tisku a nepodryly tak národní bezpečnost, důvěru veřejnosti a spolupráci se spojenci“.

V současnosti se proto pozornost detektivů zaměřuje jen na jeden incident, během kterého byli při nočním zátahu v provincii Hilmand zastřeleni čtyři příslušníci jedné rodiny.

Ministerstvo obrany na dotaz britského webu Mail Online odpovědělo, že vojenská policie nenašla žádné stopy toho, že by příslušníci britských jednotek v Afghánistánu spáchali zločiny. „Naši vojáci sloužili s velkou odvahou a profesionalitou a nadále od nich vyžadujeme, aby splňovali ta nejpřísnější kritéria. Tam, kde se objeví pochybnosti, je jen správné, že se obvinění prošetří,“ napsalo ministerstvo v prohlášení.

Doporučujeme
djaba ( 10. července 2017 10:33 )

 Dobře to na ušili ,to nikoho nenapadlo ? Horliví nadřízení , místo aby své vojáky chránili , tak je nechají zavřít .

lunatic ( 9. července 2017 16:19 )

Rath na hrad ,anebo Paroubek

vojjaksvejk ( 9. července 2017 16:16 )

To co se provalí, je jenom špička ledovce válečných zločinů USA a jejich spojenců již od Kosova .

santikxauz ( 9. července 2017 15:48 )

Nic nového pod sluncem,ušáci zase označí civilisty za teroristy a mají po problémech.

ivoadler ( 9. července 2017 14:16 )

A teď jak to bylo s chemickým útokem na východě Sýrie. Ale doopravdy!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa