Slavného toreadora nabral na rohy býk! Snažil se pomoct kolegovi, sám ale zemřel

Autor: ČTK, haj - 
18. června 2017
08:20

Slavný španělský toreador Iván Fandiño (†36) podlehl v sobotu večer v nemocnici zraněním, která utrpěl při koridě v Aire-sur-l'Adour na jihozápadě Francie. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný zdroj mezi zdravotníky.

Sama nemocnice v Mont-de-Marsan s odvoláním na lékařské tajemství odmítla vyjádření a odkázala na komuniké, které má být vydáno později.

Šestatřicetiletému zkušenému toreadorovi býk propíchl plíci a podle zmíněného zdroje ho nejprve ošetřili přímo na stadionu. V sanitce se mu pak ale dvakrát zastavilo srdce a zemřel při příjezdu do nemocnice.

Fandiña, který po sobě zanechal manželku a dceru, býk probodl, když vypomáhal svému krajanovi Juanovi del Alamo. Zakopl o pláštěnku a upadl na zem, kde ho býk nabral na rohy. Předtím v aréně při vlastním vystoupení zvítězil a odřízl ucho svého prvého býka při této koridě. „Je to tragédie. Pořád nechápeme, jak se to mohlo stát," vrtí hlavou jeden z kolegů

Naposledy zahynul toreador v aréně loni 9. července, kdy ve španělském městě Teruel býk vyhodil devětadvacetiletého Víctora Barria do vzduchu, pak ho bodl rohem do hrudníku a prudce s ním smýkal. Zhruba o měsíc dříve podlehl mexický toreador El Pana zraněním, která utrpěl při květnové koridě v Ciudad Lerno.

VIDEO: Toreador zemřel při koridě: Býk mu v přímém přenosu probodl plíce

Video  Toreador zemřel při koridě: Býk mu v přímém přenosu probodl plíce  - Reuters
Video se připravuje ...

Při hledání obdobné tragické události ve Francii je podle AFP nutné se vrátit až do roku 1921, kdy v Béziers zahynul španělský toreador Isidoro Mari Fernando. Byl Bask, narodil se v okolí Bilbaa. Byl známý svou odvahou, neváhal se utkat s býky, které jeho kolegové odmítali.

Býčí zápasy jsou stále populární ve Španělsku, kde se ročně pořádá okolo 1800 zápasů pro šest milionů diváků, což podle organizátorů každoročně vytváří tržby okolo 3,5 miliardy eur (asi 91,5 miliardy Kč). Nicméně zájem domácího publika o býčí zápasy dlouhodobě klesá a řada měst koridu zrušila.

Historie koridy sahá do doby bronzové, kdy například už krétská mládež měřila síly s býky. Pro první obyvatele Pyrenejského poloostrova (Ibery) byl takový souboj náboženským rituálem, ale Římané z něj udělali show. Moderní korida má kořeny ve Španělsku v 18. století, kdy toreadora z řad šlechty nahradil muž z lidu, který býkovi už čelil bez koně. Tehdy se také začaly stavět speciální arény pro koridu a chovat zvláštní plemena býků.

 

andorea ( 18. června 2017 10:04 )

Tak tady ze mne lítost nevytlačíte. Toreadory hluboce opovrhuji.Zabíjel a byl zabit.

Dannero ( 18. června 2017 09:34 )

smutné na tom je to, že býka za své vítězství utratí protože získal zkušenost v boji. Dokonce nesmí být použitý ani jako plemenný býk protože by předal své bojové geny. Toreadoři si hrají na velké hrdiny ale proti trénovanému býkovi by se nikdo z nich nepostavil.

hafblaf ( 18. června 2017 09:31 )

steelheart ( 18. června 2017 09:29 )

ve 21. století divná zábava

y1xcvbnm ( 18. června 2017 09:15 )

Dobře mu tak , všechny tyto vypatlance nabrat na rohy , taková hnusná zvrhlá zábava.

Zobrazit celou diskusi