Teror v Manchesteru: Islamisté oslavují, k útoku se ale zatím nikdo nepřihlásil

23. 5. 2017
08:00

Kromě projevů smutku a soustrasti s pozůstalými po 19 obětech pondělního výbuchu v multifunkční hale v severoanglickém Manchesteru se na sociálních sítích objevily také příspěvky příznivců teroristické organizace Islámský stát (IS) vyjadřující radost nad činem, který britská policie vyšetřuje prozatím jako teroristický. O případném pachateli atentátu není zatím nic známo, k odpovědnosti za čin se nikdo nepřihlásil, informovala agentura Reuters.

Na účtech na sociálních sítích, které jsou spojovány s organizací Islámský stát, se objevily příspěvky, které oslavují zřejmě teroristický čin i takové, které vyzývají k páchání atentátů na dalších místech.

Fotogalerie Teror na koncertu v Manchesteru 48 fotografií

„Zdá se, že bomby britského letectva padající na děti v Mosulu a Rakce se právě vrátily do #Manchesteru,“ napsal uživatel registrovaný pod jménem Abdul Haqq. Británie je členem mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, která ze vzduchu útočí na cíle radikálů z IS v Sýrii a Iráku.

Video K výbuchu došlo po konci koncertu v předsálí, video ze samotného sálu zachytilo explozi jako dunivou ránu. - youtube.com
360p 240p

Uživatelé Twitteru spojovaní s radikální islamistickou scénou podle Reuters krátce po útoku začali zveřejňovat příspěvky, v nichž se vzájemně vybízeli k útokům na západní cíle coby „osamělí vlci“. Sdíleli také videa s výhrůžkami adresovanými Evropě a Spojeným státům. „Doufáme, že pachatel je jedním z vojáků chalífátu,“ napsal uživatel ve skupině napojené na IS na sociální síti Telegram. IS vyhlásil v roce 2014 na územích, která na Blízkém východě obsadil, samozvaný chalífát.

Pokud se potvrdí, že výbuch ve vstupní hale manchesterské multifunkční arény byl teroristickým útokem, byl by nejtragičtějším od útoků v londýnské městské dopravě v roce 2005. Čtyři britští muslimové tehdy zabili 52 lidí. V Manchesteru podle policie v noci na dnešek zahynulo 19 lidí a přes pět desítek utrpělo zranění.

Vše o teroru v Manchesteru čtěte ZDE

simeone ( 23. května 2017 09:05 )

"Nikdo se zatím nepříhlásil".Vy pito.mci z Blesku, jak se může mrtvý přihlásit, když píšete, že vyletěl do luftu. Pouze se můžeme domnívat, že to byl snad ing nebo MUDr ze Sýrie, jak se nám to snaží namluvit naši multikulti sluníčka.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa