Demonstranty v USA napadla Erdoganova ochranka. Turecký prezident přihlížel

Autor: bru/ČTK - 
19. 5. 2017
21:43

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelí rostoucímu tlaku zákonodárců, aby se ostře ohradila proti úternímu útoku na demonstranty během návštěvy turecké hlavy státu Recepa Tayyipa Erdogana v USA. Do násilností před rezidencí tureckého velvyslance ve Washingtonu se zapojili i členové Erdoganovy ochranky. Ministerstvo zahraničí mezitím podle stanice Fox News uvedlo, že si předvolalo tureckého velvyslance a vyslovilo mu své znepokojení.

Vlivný republikánský senátor John McCain vládu vyzval, aby tureckého velvyslance vyhostila. „Tady není Turecko, tohle není žádná země třetího světa,“ prohlásil rozhořčený McCain v rozhovoru se stanicí MSNBC. Zásah administrativy žádají i demokratičtí zákonodárci.

Incident vyvolal velkou nevoli i mezi veřejností, neboť útok na demonstranty byl mimořádně surový a jeho terčem byly i ženy. Na záznamech z události je patrné, jak muži v tmavých oblecích pěstmi a kopanci napadli účastníky poklidného protestu. Zranění utrpělo devět lidí, neboť se policii nepodařilo demonstranty uchránit.

Podívejte se, jak kamera zachytila Erdogana těsně před bitkou:
Video Erdogan přihlížel výprasku pro své odpůrce. Rozpoutal bitku sám? - Reuters/Klára Brunclíková/ Hudební Banka
720p 480p 360p 240p

Erdogan odletěl i s ochrankou, nikdo už je nepotrestá

Policie zadržela i dva členy Erdoganovy ochranky, které ale později propustila. Dvojice následně odletěla s Erdoganem do vlasti, takže její potrestání je prakticky zmařeno. Policie nejdříve uváděla, že se na dvojici vztahovala diplomatická imunita, později ale upřesnila, že muže propustila v rámci zavedené praxe, podle které členy zahraničních delegací na oficiální návštěvě úřady nezadržují.

Turecká ambasáda z potyčky viní demonstranty

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že je událostí znepokojeno, a přislíbilo incident důkladně prošetřit. Turecká ambasáda z násilností obvinila demonstranty, kteří podle ní agresivně provokovali turecko-americké občany vítající Erdogana. Ambasáda také bez předložení důkazů uvedla, že demonstranti byli napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara i západní země považují za teroristickou organizaci.

Doporučujeme
junkiexl ( 20. května 2017 01:42 )

Kozomrd Erdogan, Hitler 21. stoleti. A Zapad jen kouka jak cerstve vyorana mys, Blby Trumpik je zrovna na ceste do rectalu Saudske Arabië , aby posleze lizal kulky cerno***nikum va Vatikanu. Co pohledava v Izraeli???? Navstivit rodinu zete? A v Bruselu nam rekne, co je to demokracie. Na Sicilii se setka s kamosi. A tak se nam kruh pekne uzavira.

tomik007 ( 20. května 2017 00:50 )

Masz to pomotany jak nudle v bande kamo - az Erdo vypusti ty dva miliony africkych sokoliku, tak hadej kam pujdou? Muzes 3x

MarkusHermann ( 19. května 2017 23:53 )

Erda má americké šupáky na háku,všichni dodbře víme,že se ho amici i slavná EU bojí.

tomik007 ( 19. května 2017 23:10 )

ERDOGANA by meli vlakat do Czapiho Hnizda - a trochu ho tam soudruzsky proklepnout.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud