EU musí zmrazit jednání s Tureckem, radí expert. A kritizuje neintegraci běženců

Autor: pet, ČTK - 
17. dubna 2017
13:30

Těsná většina Turků si svobodně odhlasovala diktaturu, když prezident díky referendu získá kontrolu nad vládou, parlamentem i justicí, míní politolog Radko Hokovský z think-tanku Evropské hodnoty. Evropská unie by podle něho měla ukončit přístupové rozhovory s Tureckem, spolupráce by měla být postavena na jiné formě. Rozhodnutí Turků kritizují i někteří čeští politici.

„Evropská komise by měla hned v úterý doporučit členským státům zastavení vyjednávání a ministři by měli při nejbližší příležitosti v radě zmrazit otevřené kapitoly a zahájit diplomatická jednání o jiné formě spolupráce mezi EU a Tureckem. Premiéři by na následné Evropské radě měli přístupový proces s Tureckem zcela ukončit, napsal Hokovský na Facebooku.

V reakci na nedělní turecké referendum poukázal na to, že pro ústavní změnu hlasoval větší podíl Turků žijících v různých zemích Evropy než v samotném Turecku. „Vypovídá to o nízké míře integrace do liberálně demokratického hodnotového systému mezi tureckými přistěhovalci v Německu, Rakousku, Holandsku a Belgii, soudí Hokovský.

Návrh na změnu, která zásadním způsobem posílí prezidentské pravomoci, byl přijat těsnou většinou. Rozhodlo se pro ni 51,4 procenta hlasujících. Hlavní turecká opoziční strana dnes vyzvala ke zrušení výsledků referenda. Hlasování a sčítání hlasů podle ní provázely podvody.

Hokovský čeká, že těsná menšina Turků, kteří hlasovali proti změně, sice bude chtít výsledek zvrátit, ale nevěří, že se jí to podaří. S ohledem na mocenské odhodlání prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je podle něj málo pravděpodobné, že se mu nepodaří rychlá transformace země na de iure diktaturu.

Ústavní změny zavedou v Turecku prezidentský systém místo parlamentního, hlava státu tak bude mít větší pravomoci. Například bude moci vydávat dekrety, vyhlašovat výjimečná opatření, jmenovat ministry či rozpustit parlament. Odpůrci reformy ji kritizují, že soustředí příliš velké pravomoci do rukou prezidenta. Erdogan tvrdí, že reforma přinese stabilitu a prosperitu.

VIDEO: Po vyhlášení tureckého referenda se odpůrci i zastánci sešli v ulicích

Video Protesty i oslavy v ulicích Turecka po klíčovém referendu - reuters

Turecko by nemělo být v EU, říkají politici

Čeští politici míní, že se Turecko pod prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem odklání od sekulárního státu a od demokracie. Někteří politici soudí, že Evropská unie by měla ukončit přístupové rozhovory s Tureckem.

Prezident Miloš Zeman podporu referenda pro ústavní změny posilující Erdoganovy pravomoci očekával a není z této změny nadšen. Domnívám se, že prezident Erdogan výrazně odstupuje od tradice (zakladatele sekulárního tureckého státu Kemala) Atatürka,“ řekl Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov.

„Turecko by proto nemělo vstoupit do Evropské unie, ale jak se zdá, stejně tam nebude přijato,“ podotkl Zeman.¨

České ministerstvo zahraničí jek výsledkům referenda v Turecku zatím opatrné. Vyčkává, co přinesou příští dny. „Turecko stojí po včerejším referendu na prahu zásadních politických změn. Další vývoj budeme pozorně sledovat,“ napsal komentář na svůj twitter ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a dodal, že Turecko zůstává i nadále naším i evropským spojencem. 

 Obavy z toho, že Erdogan chce podle nových pravomocí zničit dílo zakladatele moderního tureckého státu Atatürka, má i předseda opoziční KSČM Vojtěch Filip. „To je pro Evropu nebezpečné a neperspektivní,“ napsal Filip ve svém prohlášení.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala poukázal, vzhledem k těsnému výsledku hlasování, na rozdělení země v otázce posílení prezidentských pravomocí. „Pokud by se výsledek potvrdil, je třeba to vzít na vědomí a hledat nový model vztahu s Tureckem. Jeho cesta směrem k EU je tím prakticky vyloučena,“ řekl Fiala.

Podle europoslance vládního hnutí ANO Pavla Teličky je podstatné už to, že se takové všelidové hlasování vůbec konalo. „Jeho vypsání a nyní i výsledek odklání Turecko od demokracie a užší vazby na Evropskou unii. A to i přesto, že se Erdogan nyní asi částečně umírní,“ uvedl Telička.

Výsledek referenda podle místopředsedy opoziční TOP 09 Marka Ženíška znamená ‚ne‘ Evropě a liberální demokracii. „Turecko se tak stane autokracií i de iure, de facto již autokracií bylo. EU by měla ukončit přístupové rozhovory s Tureckem,“ míní Ženíšek. Prezident Erdogan se podle něho bude chovat jako každý jiný diktátor. „Bude dělat to, co je pro něj výhodné, a EU k němu musí takto přistupovat,“ dodal.

 

Erdogan tvrdí, že reforma, jež turecký politický systém změní z parlamentního na prezidentský, přinese stabilitu a prosperitu. Jeho oponenti se obávají autoritářské vlády jednoho muže. Prezident by měl mít moc nejméně do roku 2029.

 

gabreta ( 17. dubna 2017 21:57 )

Mám takovej pocit, že Erdogan má celou EU na háku a dělá všechno pro to, aby se jeho Turečtí občani měli co nejlíp a ještě to EU zaplatila! To naše "Zubatá pleš" dělá přesně pravý opak!!

zdenek43 ( 17. dubna 2017 18:48 )

++SAMETOVY O B L B O V A K 1989 ++Puč v roce 1994 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. ++Vláda Josefa Tošovského (02.01.1998 - 17.07.1998) ++Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) ++Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) ++Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) ++Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ///2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády. Funkci ministra financí zastával i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, v jehož kabinetu se stal současně 1. místopředsedou vlády. Z doby po nástupu do funkce je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.“/// A EJHLEEEEE po prus e r ech . . . Unipetrol,Pandury,Gripeny,KRISTALOVE CISTE ......atd. +++Vláda Mirka Topolánka SOUDRUZI-PRATELE Z CSSD a jejich pratele delali vse noooo VSE - hlavne L Z I....... +++Vláda Jana Fischera (08.05.2009-13.07.2010) +++Vláda Petra Nečase (13.07.2010 - 10.07.2013) NOOOOO A KONECNE od soudruhu-pratel z CSSD a jejich pratel STOKRAT OPAKOVANE LZI SE STALI P R A V D O U ?????? a zase po KABELKOVEM PREVRATU - PUC 2013 si zase D O B R O V O L N E //stejne jako Turci/// Cesi dobrovolne VOLIIIIIII +++++Miloš Zeman třetí prezident České republiky. Úřadu se ujal složením slibu dne 8. března 2013. +++++Vláda Jiřího Rusnoka (10.07.2013 - 29.01.2014) +++++Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá) Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě.

zdenek43 ( 17. dubna 2017 18:38 )

nazorna ukazka ...... jak se da JEDNODUSE zmatipulovat o b y v a t e l s t v o aaaaaa pak klidne si to STADO VOLI??? .... D I K T A T O R A ++++Turecko je sekulární zemí bez státního náboženství; turecká ústava zaručuje svobodu vyznání a myšlení.Zhruba 99 % obyvatel jsou muslimové, zbytek tvoří křesťané (hlavně členové Arménské apoštolské církve) a židé (většinou Sefardé). Z muslimů většina vyznává sunnitský islám. Zhruba 15–20 % populace tvoří alevité, kteří jsou částečně diskriminováni. Recep Tayyip Erdoğan --V roce 1994 byl zvolen starostou Istanbulu. -- V roce 2002 jeho strana AKP vyhrála parlamentní volby a v roce 2003 se stal tureckým premiérem. Jako jediný turecký politik dokázal vyhrál parlamentní volby třikrát po sobě... --V historicky první p ř í m é prezidentské volbě byl 10. srpna 2014 zvolen již v prvním kole prezidentem Turecké republiky. Dne 28. srpna 2014 se ujal úřadu a od opozičních novinářů a politiků si vysloužil nálepku diktátora.........

kalina107 ( 17. dubna 2017 15:44 )

Referendum by zřejmě platilo jedině tehdy , kdyby Erdogan prohrál . Vzhledem k tomu , že jsou nám nuceny informace pouze od kavárenských povalečů a zastánců vraždění , tak s tím Tureckem a jeho jednáním to bude asi jinak . Stejně jako s KLDR o kterém víme pouze to co nám naservírují proami lokajové .

diskutujici ( 17. dubna 2017 15:13 )

A co jako cekate, ze turek, ktery se prestehuje treba do Nemecka se vnitrne stane nemec? Turek zustane turkem treba i na Antarktide A uz vubec je nesmysl, aby mohl hlasovat clovek, ktery tam jiz leta nezije.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud