Neděle 2. dubna 2023
Svátek slaví Erika, zítra Richard
Oblačno, déšť 7°C

Vraždili v Rusku islamisté, nebo jde o komplot? Odpálil se prý mladý Asiat (†23)

Autor: bud, ČTK - 
4. dubna 2017
05:00

Zatím není jasné, kdo stojí za pondělním útokem v Petrohradu, který si vyžádal nejméně 11 obětí a desítky zraněných. Ruští vyšetřovatelé pracují s několika možnými variantami. Jedna hovoří o 23letém muži z Asie, který do metra přinesl bombu v batohu na zádech a poté se odpálil. Pátrají proto po druhém muži, který nechal v jiné stanici nefunkční nálož. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policie nyní pracuje s verzí, že se neznámý muž odpálil přímo v metru. Podle vyšetřovatelů šlo o sebevražedného atentátníka ze střední Asie, který měl vazby na radikální islamisty. Bombu, která explodovala mezi dvěma stanicemi metra, měl muž v batohu na zádech, uvedla agentura Interfax.

Policie nyní pátrá po druhé osobě, která nechala v jiné stanici nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali. Mělo jít o podomácku vyrobenou trhavinu.

Původní zprávy hovořily o tom, že možného útočníka zachytily videokamery. Na záběrech byl štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy. Nakonec se ukázalo, že tento muž za útokem nestojí. Policie na základě záběrů prohledávala kina, nádraží a obchodní střediska a pátrala po něm. Nakonec se muž přišel přihlásit sám na stanici, aby nedorozumění vyjasnil.

Některé zprávy hovořily o muži, který ve vagónu metra odložil tašku s půlkilogramovovu trhavinou a soupravu opustil. Na internetu se údajně objevila také fotografie s vyobrazením utržené hlavy, která měla pocházet z místa exploze a patřit mrtvému útočníkovi. Obrázek byl později stažen.

Video  Petrohradem otřásl výbuchl. V metru došlo k explozi.  - Reuters
Video se připravuje ...

Souvisí útok s protivládními protesty?

Ruský publicista a spisovatel Alexandr Prochanov v ruské státní televizi spojil teroristický útok v petrohradském metru s veřejnými protesty proti korupci v ruském vedení, které nedávno přivedly do ulic Moskvy desetitisíce lidí. Iniciátorem řetězu destabilizujících událostí je podle něj zahraniční koordinační štáb.

Útok v metru, nepovolené demonstrace a korupční obvinění premiéra Dmitrije Medveděva z úst opozičního vůdce Alexeje Navalného míří do stejného cíle, řekl novinář v televizi Pervyj kanal. „Zdroj těchto útoků chce destabilizovat situaci v Rusku před prezidentskými volbami. Podobné operace se děly i dříve a měly náš stát oslabit,“ řekl Prochanov.

Jiné zdroje zase nepřímo obviňují z útoku ruské vládní síly v čele s prezidentem Putinem, který chce podle nich jen odvést pozornost od korupčních skandálů a protestů.

Vše jsme sledovali online:

Výbuch v petrohradském metru
23:11
3. 4. 2017

Nejméně 11 mrtvých a pět desítek zraněných si dnes vyžádal výbuch trhaviny v petrohradském metru. Neštěstí jsme sledovali v online přenosu, který nyní končí. Incidentu se budeme věnovat i v následujících dnech.

23:10
3. 4. 2017

Prezident Putin navštívil petrohradské metro a poblíž místa exploze položil květiny. Oběti útoku podobně uctívají stovky lidí v Petrohradu i Moskvě.

23:00
3. 4. 2017

Policie podezírá ze spáchání pumového útoku v Petrohradě sebevražedného atentátníka ze střední Asie, který měl vazby na radikální islamisty. Bombu, která explodovala mezi dvěma stanicemi metra, měl muž v batohu na zádech, napsala agentura. Pátrá se po druhé osobě, jež nechala v jiné stanici nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali.

22:53
3. 4. 2017

Policisté dosud pátrali po jiném muži, jehož tvář zachytily bezpečnostní kamery v prostorách podzemní dráhy. Některé ruské weby snímek z kamer přetiskly. Podle ruských novinářů, kteří se odvolávají na své zdroje v bezpečnostních službách, šlo o muže "neslovanského" vzhledu s pokrývkou hlavy, která je běžná v "jižních regionech". Tento člověk se však podle Interfaxu sám přihlásil na policii, aby prokázal svou nevinu.

22:35
3. 4. 2017

Ruská policie podezírá z petrohradského útoku sebevraha ze střední Asie, uvedla agentura Interfax. Původně hledaný muž zachycený kamerami prý neútočil.

22:08
3. 4. 2017

Ruský publicista a spisovatel Alexandr Prochanov v ruské státní televizi spojil teroristický útok v petrohradském metru s veřejnými protesty proti korupci v ruském vedení, které nedávno přivedly do ulic Moskvy desetitisíce lidí. Iniciátorem řetězu destabilizujících událostí je podle něj zahraniční koordinační štáb.

21:56
3. 4. 2017

V nemocnicích jen pomalu zjišťují totožnost zraněných, vzhledem k jejich těžkému stavu k nim osoby hlásící pohřešované nemají přístup. Řada mrtvých a zraněných byla v době exploze bez dokladů. Z cizinců byli mezi oběťmi identifikováni zatím jen Arméni.

Jak to vypadalo v Petrohradě po útoku? Podívejte na na fotogalerii:

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa