Trump má vládu boháčů. A Ivanka inkasovala 125 milionů z jediného hotelu

Autor: ČTK, mah - 
1. dubna 2017
13:50

Bílý dům v pátek vydal zprávu o majetku 180 pracovníků v administrativě Donalda Trumpa. Z té výplývá třeba to, že Ivanka Trumpová a její manžel Jared Kushner jsou i nadále spojeni s majetkem v hodnotě až 740 milionů dolarů (19 miliard Kč). Kushner přitom plní roli prezidentova poradce a Ivanka by měla svému otci dělat asistentku. Majetek Donalda Trumpa ani viceprezidenta Mikea Pence ve zprávě zahrnut není.

Podle agentury Reuters zpráva ukazuje, že Trump je obklopen mimořádně bohatými lidmi. Zpráva podává informaci o majetkových poměrech pracovníků před jejich vstupem do vládních služeb.

Gary Cohn, který řídí Národní ekonomickou radu, má podle dokumentu majetek v hodnotě mezi 253 až 611 miliony dolarů (6,3 až 15,2 miliardy korun). Rok před nástupem do Bílého domu se jeho roční příjem pohyboval kolem 77 milionů dolarů (2 miliard korun).

Ivanka Trumpová si podle listu The New York Times ponechává podíl v Trumpově mezinárodním hotelu ve Washingtonu, který je nedaleko Bílého domu, a podle zprávy z něj Ivančiny příjmy mezi lednem 2016 a letošním březnem činily až pět milionů dolarů  (125 milionů korun).

Trumpův hlavní stratég Stephen Bannon přiznal do zprávy příjem 191 tisíc dolarů (4,7 milionů Kč) z firmy Breitbart News Network, 125 tisíc dolarů (3,1 milionů Kč) z Cambridge Analytica, jež obě pracovaly pro Trumpa při jeho kampani. Dalších 61 tisíc dolarů (1,5 milionu Kč) mu zaplatila konzervativní nezisková organizace Government Accountability Institute a všechny tři tyto společnosti podporuje finančník a jeden z největších dárců republikánů Robert Mercer a jeho dcera Rebekah.

Hlavním Bannonovým majetkem je konzultační firma Bannon Strategic Advisors, jejíž cena se odhaduje na pět až 25 milionů dolarů (625 milionů Kč). Vlastní také bankovní konto s více než dvěma miliony dolarů (50 milionů Kč) a nemovitosti v hodnotě přesahující deset milionů dolarů (250 milionů Kč).

Trumpova mluvčí si vydělala přes 21 milionů

Trumpova mluvčí Kellyanne Conwayová si loni vydělala přes 840 tisíc dolarů (21 milionů Kč) a hodnota jejího majetku se pohybuje podle NYT mezi 11 a 44 miliony dolarů (275 milionů až 1,1 miliardy Kč).

Trumpova administrativa se označuje za jednu z nejmajetnějších v dějinách USA. Majetek jejích vysoce postavených členů se podle agentury Bloomberg odhaduje na 12 miliard dolarů (300 miliard korun).

„Prezident přijal do vlády mnoho schopných lidí“

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer ke zprávě v pátek řekl, že „lidé nyní vidí zajímavou věc – jež by se měla slavit – totiž, že prezident přivedl do své administrativy, a zejména do Bílého domu, mnoho schopných lidí.“

Demokratičtí poslanci upozorňují na možný střet zájmů v případě Kushnera, který je zapojen stejně jako Trump do newyorského realitního prostředí.

V pátek byl také zveřejněn plán, jak se má Kushner odpoutat od rozsáhlého podnikání, jež řídil spolu se svým otcem. Kushner vystoupil z vedení ve více než 200 podnicích rodinné firmy, ale podle NYT může stále požívat zisku z mnoha z nich. Larry Noble, který v minulosti pracoval jako poradce pro federální volební komisi, řekl, že tento plán není dostatečný. „I když je vystoupení z vedení podniků významný krok, (Kushner) má stále prospěch z těchto podniků a představuje možnost střetu zájmů,“ řekl Noble.

Trumpa oceňuje i český europoslanec Petr Mach ze Svobodných:

Video Trump hrozba není a Česko by mělo vystoupit z EU, míní europoslanec Mach. - Tomáš Polák

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud