Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Kuřecí poplach na Slovensku. Maso se salmonelou z Brazílie mířilo do restaurací

Autor: ČTK, Mii - 
31. března 2017
10:30

Slovenské úřady zjistily bakterie salmonely u dovezených kuřecích prsou původem z Brazílie. Bratislava nařídila nakažené maso stáhnout z trhu, řekla v pátek novinářům ministryně zemědělství Gabriela Matečná. Slovensko zahájilo kontroly brazilského masa minulý týden, když brazilské úřady obvinily místní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží maso a upláceli kvůli tomu hygieniky i politiky.

„Na Slovensko bylo přes Nizozemsko a Polsko dovezeno až 21 tisíc kilogramů tohoto nakaženého brazilského masa. Naši veterináři okamžitě nařídili jeho stažení, bylo totiž distribuováno až do 54 restaurací v zemi,“ uvedla Matečná. Dodala, že mražená kuřecí prsa nakažená salmonelózou našli inspektoři ve skladech v Bratislavě.

Bakterie salmonely slovenští veterináři zjistili u výrobků značky Seara od výrobce Agricola Jandelle.

Ministr zdravotnictví Tomáš Drucker doplnil, že Slovensko zatím zvýšený výskyt onemocnění salmonelózou nezaznamenalo.

Jak na Slovensku probíhaly kontroly masa. Podívejte se:

Video Slováci stahují 237 druhů brazilského masa z prodejen. - TV JOJ
Video se připravuje ...

Šéf slovenské veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš řekl, že veterináři zatím analyzovali 40 vzorků, testy dalších 62 vzorků nebyly ukončeny. Slovenští veterináři mají pravomoc kontrolovat výrobce, prodejce a sklady potravin. Vlastní inspekce zahájil i slovenský úřad veřejného zdravotnictví, který prověřuje restaurace.

Slovensko podle Bíreše zastavilo prodej brazilského masa a jeho distribuci průběžně uvolňuje v závislosti na výsledcích testů.

Téměř tisíc tun brazilského masa

Matečná tento týden informovala, že slovenští inspektoři zjistili nedostatky u 17 vzorků brazilského masa. Šlo hlavně o drůbeží maso a kuřecí játra, například kvůli změně barvy, obsahu žluče a špatného označení. Slovenské úřady tehdy ještě neměly k dispozici výsledky analýzy na bakterie salmonely.

Slovensko se s ohledem na počet obyvatel řadí v EU k zemím, které dovážejí značné množství masa z Brazílie. Loni to bylo 9500 tun drůbežího a 250 tun hovězího.

Čeští veterináři zhruba týden po vypuknutí aféry s brazilským masem pozastavili podle dřívějších informací distribuci 190 tun masa z Brazílie. Z brazilských zásilek odebírají vzorky na laboratorní zkoušky.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud