Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Tvrdé zákony v dovolenkovém ráji Čechů: Těhotnou ženu zatkli za nemanželský sex se snoubencem!

Autor: lm, štš, so, shp - 
11. března 2017
06:00

Snoubenci skončili v emirátské base za nemanželský sex! Muž (29) a jeho partnerka (27) byli zatčeni v Abú Zabí poté, co doktor zjistil, že je mladá žena těhotná. Skončili ve vazbě i přesto, že jde o cizince. Měli by se bát i Češi?

Iryna Nohai (27) musela vyhledat lékařskou pomoc kvůli bolestem břicha. Ve zdravotnickém zařízení Medeor Medical Centre Yas Mall v Abú Zábí zjistili, že žena je těhotná. Doktor následně zalarmoval policii, ve Spojených arabských emirátech je totiž nemanželský sex postavený mimo zákon a hrozí za něj přísné tresty. A to i turistům a cizincům!

Ukrajinka Iryna Nohai v Emirátech vykonávala funkci administrativní pracovnice. S partnerem Emlynem Culverwellem (29) se seznámili v roce 2014. Jihoafričan v zemi pracuje už pět let ve vodní záchranné službě. Pár spolu byl velmi šťastný a 27. ledna se zasnoubili. O dva dny později skončili v poutech a rodina o nich od té doby nemá žádné zprávy.

Policisté je po výslechu nechali převézt do vězení Al Wathba. Formálně zatím obviněni nebyli, podle britského deníku DailyMail policie nejdřív musí prošetřit otcovství dítěte, jak dlouho byl pár sexuálně aktivní a jestli žena není nakažena virem HIV.

„Provinili se jen tím, že se do sebe zamilovali,“ uvedla k případu Emlynova maminka Linda a poprosila o jejich propuštění. Podle ní by Iryniny bolesti břicha mohly svědčit o potratu. S párem se zoufale snaží spojit, ale do věznice pustí jen rodinné příslušníky. Linda proto shání peníze, aby do Abú Zábí mohla odletět.

Místní křesťanská církev zadrženému páru nabídla, že je za nemalý poplatek oddá. Soudce to ale odmítl povolit.

Mimomanželský sex je v Emirátech kriminalizován podle islámského práva. A nezáleží na tom, jestli jde o milence, v base končí i oběti znásilnění. Za poslední roky bylo zatčeno několik turistů a turistek. V lepším případě jim hrozí vyhoštění, v horším fyzický trest či kriminál.

Mají se bát Češi? Ministerstvo zahraničí odpovídá

Blesk.cz se dotázal Ministerstva zahraničních věcí ČR, zda se mají nesezdaní Češi bát, že budou zatčeni například, když je přistihnou při sexu, při držení za ruce, líbání atd. Zároveň jsme se zeptali, zda může nesezdaný český pár s dítětem na dovolené v Emirátech bát nějakých komplikací? Za MZV ČR odpověděla mluvčí Aneta Kovářová:

SAE je muslimskou zemí. S ohledem na zásady islámského náboženství se doporučuje respektovat místní kulturní a náboženské tradice a vyvarovat se potenciálně urážlivých aktů. I přes relativně liberální přístup SAE k západnímu způsobu života by obecným pravidlem pro zahraniční rezidenty či turisty mělo být respektování místní kultury. Osoby nacházející se na území SAE podléhají místní legislativě, jejíž součástí je muslimské právo šaría.

Soužití nesezdaného páru (muže a ženy), resp. nemanželský sex je považován v SAE za nezákonný; zákon se v tomto ohledu vztahuje i na turisty či nesezdané páry trvale žijící v SAE. Zpravidla je tento zákon uplatňován ve vztahu k osobám trvale žijícím na území SAE, nicméně nelze vyloučit jeho uplatnění v některých, byť ojedinělých případech také vůči turistům.

Veřejné projevy náklonnosti mezi mužem a ženou se nedoporučují, tj. není akceptováno líbání a držení se za ruce na veřejnosti. Sex na veřejnosti je v SAE stejně jako v řadě dalších zemí zakázán. Za mimomanželský pohlavní styk jsou v SAE vyměřovány velmi přísné tresty, hrozí vězení, soud, vysoká pokuta a následně vyhoštění ze země. Je uplatňována presumpce viny.

Každý emirát má řadu odlišných vyhlášek, které vznikly vlivem tradičních zvyklostí v jednotlivých zemích. Liší se např. pravidla pro prodej alkoholu nebo nošení tradičního oděvu. MZV ČR upozorňuje na odlišnosti jednotlivých kultur a na rizika, která z různých kultur a náboženských vyznání vyplývají pro české cestovatele. Konkrétně SAE figuruje na webových stránkách MZV ČR www.mzv.cz v kapitole Cestujeme, resp. na tomto odkazu.

Země bizarních zákazů

Ve všech 7 emirátech jsou zákony podobné. Tak jako v EU může mít ale každý emirát trochu jiné pojetí. Nejpřísněji dodržuje islámské právo Šardžá, kde je absolutně zakázaný alkohol. Častěji se tu používají i tresty jako bičování či ukamenování, které ale mohou být použity ve všech emirátech. Nejtolerantnější jsou Dubaj a Abú Zabí.

Alkohol

Alkohol lze koupit jen v obchodech podobných sexshopům (vyhrazená místa, zatmavené výlohy). Pití na veřejnosti je zločin.

Žvýkání žvýkačky v metru

Žvýkání v je v dubajském metru zakázané pod pokutou 700 Kč. Stejně tak i pití nebo jezení jídla.

Plivání na veřejnosti

Za plivání na veřejném prostranství můžete dostat pokutu až 7000 Kč.

Špinavé auto

Pokud se prokáže, že jste si 15 dní neumyli auto a to je zaprášené, můžete očekávat pokutu 3500 Kč.

Odhození nedopalku

Za znečištění ulice nedopalkem můžete v Abú Zabí vyfasovat pokutu 1400 Kč.

Nadávání

Nadávání a klení je zakázáno i na internetu! Za nadávky v aplikaci WhatsApp dostal předloni Brit v Emirátech pokutu 1,4 milionu Kč!

Focení lidí

Nefoťte místní, pokud vám nedají souhlas. Nezákonné je i focení vládních budov. Můžete dostat pokutu až 35 000 Kč a až 3 měsíce vězení.

Líbání a hlazení

Na veřejnosti se nesmí projevovat náklonnost. Pár z Indie dostal za líbání v taxíku v roce 2007 rok vězení.

taktone ( 13. března 2017 10:13 )

zkur.wysyni

agfor ( 12. března 2017 12:38 )

Jo. Zapomněl jsem, že zákony v Česku platí jenom pro bílé Čechy a pro turisty, cikány a přivandrovalce ne.

hanka666 ( 12. března 2017 08:24 )

Tak to jste oproti mě mladé kotě.

kuniksicht ( 12. března 2017 05:50 )

rozdil je v tom, ze my pravidla zadne nemame. az je budeme mit, tak je muzeme vyzadovat.....takze: vsichni vedi jak to v arabii chodi a bud to budou respektovat nebo tam radeji nejezdit.

kuniksicht ( 12. března 2017 05:46 )

jak jednoduche......provest aplikovani nasich mistnich zvyklosti do legislativy (tak jako maji svoji sarii arabove) a to dusledne vyzadovat, pokutovat, trestat. poucny clanek.....tak snad se pouci nasi poslanci........

Zobrazit celou diskusi