Nejvyšší jachta světa vyrazila na moře. Předčí sochu Svobody a patří Rusovi

Autor: Mii - 
9. 2. 2017
22:55

Jako koráb z budoucnosti vypadá obří jachta ruského miliardáře a průmyslníka Andreje Melnichenka, která vyplula na moře. Se svými 90 metry vysokými stožáry je vyšší než socha Svobody a drží tak prvenství nejvyšší jachta na světě. Navrhoval ji designér, který v minulosti pracoval pro legendárního ředitele Applu Steva Jobse.

Jachta byla ve výrobě čtyři roky a pracovali na ní odborníci v německém městě Kiel. Za návrhem stojí Philippe Starck, jenž má na svědomí jachtu Steva Jobse Venus. Tato se jmenuje jednoduše „A“ - jednak jako křestní jméno svého majitele a jednak proto, aby se ve všech registrech nacházela na prvním místě. Odhadovaná cena celého plavidla je 450 milionů dolarů (zhruba 11,3 miliardy korun).

Nejvýraznějším prvkem jachty jsou vysoké stožáry. Jedná se o nejvyšší karbonové stožáry na světě. Do jednoho se dá vlézt, a člověk dokonce nemusí šplhat – jsou ovládány elektronicky. Umí také rotovat. Tato schopnost jim byla dána pro co nejefektivnější využívání větru. Jachta se tak umí plavit velice ekologicky. Vyšší rychlost než 38 kilometrů za hodinu však nevyvine.

Do jachty se vejde ponorka

Takto obrovské plavidlo samozřejmě skrývá spoustu prostoru. V „A“ proto najdete garáž pro čtyři auta a ponorku. Nechybí ani přistávací plocha pro vrtulník. Délkou je jachta osmá největší na světě. Momentálně je na cestě do Španělska, kde si ji majitel vyzvedne. Pořádně ji bude testovat na jaře.

Andrej Melnichenko je 139. nejbohatším mužem světa a 11. nejbohatším Rusem. Hodnota jeho majetku se odhaduje na 12,4 miliardy eur (něco málo přes 335 miliard korun).

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa