Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Zataženo, déšť 16°C

Trumpův muž v Praze prý jednal se spojkou Putina. Tady jsou tajné detaily

Autor: Alexandr Božilov - 
11. ledna 2017
13:45

Několik hodin po zprávách, že americké zpravodajské služby seznámily Donalda Trumpa s existencí kompromitujícího spisu, zveřejnil server BuzzFeed jeho obsah. Vydávající redaktor připustil, že jsou důvody pochybovat o pravdivosti tvrzení, která dokument obsahuje. Pro Česko ze zajímavá především jedna část zprávy, která popisuje údajnou schůzku Trumpova právníka a zástupců Kremlu, která se měla konat v Praze.

Ve zprávě je zmíněno, že se 19. října 2016 sešel v Praze Trumpův právník Michael Cohen s blízkým spolupracovníkem Vladimira Putina, který je ve zprávě označován jako „člověk z Kremlu“.

„Člověk z Kremlu zdůraznil důležitost role ruské vládní organizace Rossotrudničestvo (kulturní organizace působící při ruských ambasádách) v souvislosti s tímto kontaktem mezi členem Trumpova týmu a zástupcem Kremlu. Organizace Rossotrudničestvo byla použita jako zástěrka pro toto navázání přátelských vztahů v Praze a její kanceláře mohly posloužit jako místo konání schůzky. Vše bylo naplánováno a uskutečněno tak, aby se schůzka dala věrohodně popřít,“ stojí ve zprávě údajně vypracované americkými tajnými službami.

Člověk z Kremlu byl nakonec identifikován jako Konstantin Kosačev (Ředitel Výboru pro zahraniční vztahy). Údajně důležitá postava v Trumpově snaze o užší spolupráci s Kremlem.

Zpráva se ještě zmiňuje o tom, že se měl Cohen v srpnu 2016 v nejmenované zemi EU sejít s představiteli právního oddělení ruského prezidentského úřadu. Důvodem mělo být zametení stop po kontaktech mezi bývalým Trumpovým poradcem Manfotem a bývalým ukrajinským vůdcem Janukovyčem. Zmizet měly rovněž jakékoliv důkazy o údajných schůzkách Trumpova současného poradce pro zahraniční politiku Cartera Page s vrcholnými představiteli Kremlu v Moskvě.  

Donald Trump Donald Trump | Reuters

Čeští reportéři u policie nepochodili

Reportéři  Aktuálně.cz a Respektu tvrdí, že mají tyto informace už od poloviny prosince s tím, že se měl Cohen sejít s Olegem Soloduchinem, kulturním zástupcem ruské ambasády v Praze a zároveň členem představenstva Rossotrudničestva. Policie však prý o ničem neví a samotní reportéři také žádné důkazy nenašli. Oba údajní aktéři účast na schůzce samozřejmě popírají a Cohen navíc jako důkaz ukázal tu svůj pas s tím, že v Praze nikdy nebyl.

„Do Česka je samozřejmě možné přijet i mimo letištní kontrolu. Cohen teoreticky mohl přistát v jedné z okolních zemí, půjčit si auto nebo dojet do Prahy vlakem a na hranicích ho nemusel nikdo kontrolovat. Další zdroje, které redakce oslovila, však tvrdí, že inkriminovanou schůzku nikdo nezmonitoroval, a není o ní tedy žádný důkaz,“ stojí ve článku týdeníku Respekt.

Sám Trump prostřednictvím Twitteru označil veškeré spekulace za „falešné zprávy - naprostý politický hon na čarodějnice“. Existenci kompromitujících materiálů na budoucího amerického prezidenta popřel také Kreml.

Většina amerických zpravodajských médií se zachovala zdrženlivě, protože obvinění na Trumpovu adresu nebyla doložena. „Dokonce i Donald Trump si zaslouží od novinářů férový přístup,“ napsal například na twitteru šéf washingtonské pobočky časopisu Mother Jones David Corn.

safez ( 11. ledna 2017 15:29 )

https://nazory.aktualne.cz/komentare/milos-zeman-vyzradil-informace-o-podezrelem-teroristovi-v-ce/r~ 2cde84d4d7f411e6be7d002590604f2e/

vaber ( 11. ledna 2017 14:55 )

asi je docela snadné řídit svět, němce a francouze si pohlídáme odposlechy , angličané jsou loajální dost a ostatní bezvýznamní blbečkove jako třeba my češi, jen budou opakovat co řekneme my ve zpravodajských službách , prezident USA ten musí poslouchat také . Před léty vydaly zpravodajské služby informaci že Sadam má zbraně hromadného ničení ,všichni novináři to opakovali a začala válka , i když bylo zřejmé že je to lež . V jednom se ale zpravodajské služby mýlí ,považují nás obyčejé lidi za úplné debily

HajkovaVlasta ( 11. ledna 2017 14:50 )

Prý u toho byl i Havel.

zada ( 11. ledna 2017 14:44 )

 Nechtěby plesk radějinapsat jak nás prodávají naši politici cizím mocím? Mě se jen "líbí" jak do Trumpa šijou a mají svoje "pravdy". No tak to asi Trump dělá dobře, protože jinak by ho chválili

Zobrazit celou diskusi