V Česku kauza Brady, na Slovensku klid. Kiska vyznamenal i Kocába a Herze
Hudebník Michael Kocáb a režisér Juraj Herz si v pondělí na Slovensku převzali vysoká státní vyznamenání. Byli mezi 20 osobnostmi, které na slavnostním ceremoniálu na Bratislavském hradě vyznamenal slovenský prezident Andrej Kiska.
„Vaše práce, výsledky, činy jsou výjimečným příspěvkem k rozvoji naší země. Jste pro nás ostatní inspirací a pravým důvodem, že můžeme být na Slovenskou republiku hrdí,“ řekl v projevu Kiska, který vyznamenání předal u příležitosti výročí vzniku samostatného Slovenska.
Řád bílého dvojkříže II. třídy, který lze na Slovensku udělit cizincům, dostal Kocáb, a to Za zásluhy o rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem. Bývalý politik Kocáb na začátku 90. let stál v čele parlamentní komise, která dohlížela na stažení sovětských okupačních vojsk z Československa.
Vyznamenán byl i Martin Huba a zesnulý Ján Langoš
Stejné vyznamenání jako Kocáb si za dlouhodobé zásluhy v oblasti kultury převzal režisér, scenárista a herec Herz, jenž se řadí k české nové vlně 60. let. Mezi nejznámější filmy rodáka ze slovenského města Kežmarok patří na Oscara navržený snímek Spalovač mrtvol, televizní film Sladké hry minulého léta, za který získal Zlatou nymfu a Grand Prix na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu, či drama Petrolejové lampy.
Ocenění se dostalo rovněž herci Martinu Hubovi, který si zahrál například ve snímku Kawasakiho růže, a dále hlavnímu organizátorovi největšího slovenského hudebního festivalu Pohoda Michalu Kaščákovi. Kromě nich vysoká státní vyznamenání hlava slovenského státu udělila právníkům, historikům či vědcům. Kiska také ocenil in memoriam Jána Langoše, jenž byl kromě jiného československým ministrem vnitra, a rovněž in memoriam jednoho z nejdéle vězněných odpůrců komunistického režimu v Československu Dobroslava Pustaje.
České státní ceny ve znamení kontroverze
To udělení českých státních cen pro rok 2016 se neslo ve znamení kontroverzí. Největší poprask způsobilo neocenění Jiřího Bradyho, přeživšího holacaustu a bojovníka za lidská práva, který prošel dvěma koncentračními tábory. Jeho vyznamenání bylo podle Bradyho synovce ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) zrušeno poté, co se Herman setkal s dalajlamou.
Řada politiků a dalších osobností se po prezidentově rozhodnutí nezúčastnila slavnostního ceremoniálu, který se jako obvykle konal 28.října na Hradě. Proti Zemanovi se uspořádalo i několik protestních akcí. Bradymu se poté dostalo ocenění mnoha jinými způsoby. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová mu předala symbolický klíč k městu, rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller mu nabídl akademické ocenění a premiér Bohuslav Sobotka ocenil Bradyho medailí Karla Kramáře.
Mezi ty, které prezident vyznamenal Za zásluhy státu, byli např. lékař Jaroslav Feyereisl, česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, filmový architekt Jindřich Goetz, zpěvák Daniel Hůlka, podnikatel Petr Chmela či filmový režisér Juraj Jakubisko.
Řád bílého lva prvního stupně vojenské skupiny získal generálporučík Jaroslav Klemeš a Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel in memoriam Hanuš Holzer, bývalý honorární konzul ČR ve Švýcarsku.
Metál pro agenta STB s krycím jménem Míša to je fakt síla.A navíc nepotrestaného tuneláře fondu TREND který si luxusně žije v blahobytu z peněz o které okradnul akcionáře.