Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

V Česku kauza Brady, na Slovensku klid. Kiska vyznamenal i Kocába a Herze

Autor: ČTK, bk - 
9. ledna 2017
20:31

Hudebník Michael Kocáb a režisér Juraj Herz si v pondělí na Slovensku převzali vysoká státní vyznamenání. Byli mezi 20 osobnostmi, které na slavnostním ceremoniálu na Bratislavském hradě vyznamenal slovenský prezident Andrej Kiska.

„Vaše práce, výsledky, činy jsou výjimečným příspěvkem k rozvoji naší země. Jste pro nás ostatní inspirací a pravým důvodem, že můžeme být na Slovenskou republiku hrdí,“ řekl v projevu Kiska, který vyznamenání předal u příležitosti výročí vzniku samostatného Slovenska.

Řád bílého dvojkříže II. třídy, který lze na Slovensku udělit cizincům, dostal Kocáb, a to Za zásluhy o rozvoj vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem. Bývalý politik Kocáb na začátku 90. let stál v čele parlamentní komise, která dohlížela na stažení sovětských okupačních vojsk z Československa.

Vyznamenán byl i Martin Huba a zesnulý Ján Langoš

Stejné vyznamenání jako Kocáb si za dlouhodobé zásluhy v oblasti kultury převzal režisér, scenárista a herec Herz, jenž se řadí k české nové vlně 60. let. Mezi nejznámější filmy rodáka ze slovenského města Kežmarok patří na Oscara navržený snímek Spalovač mrtvol, televizní film Sladké hry minulého léta, za který získal Zlatou nymfu a Grand Prix na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu, či drama Petrolejové lampy. 

Ocenění se dostalo rovněž herci Martinu Hubovi, který si zahrál například ve snímku Kawasakiho růže, a dále hlavnímu organizátorovi největšího slovenského hudebního festivalu Pohoda Michalu Kaščákovi. Kromě nich vysoká státní vyznamenání hlava slovenského státu udělila právníkům, historikům či vědcům. Kiska také ocenil in memoriam Jána Langoše, jenž byl kromě jiného československým ministrem vnitra, a rovněž in memoriam jednoho z nejdéle vězněných odpůrců komunistického režimu v Československu Dobroslava Pustaje.

České státní ceny ve znamení kontroverze

To udělení českých státních cen pro rok 2016 se neslo ve znamení kontroverzí. Největší poprask způsobilo neocenění Jiřího Bradyho, přeživšího holacaustu a bojovníka za lidská práva, který prošel dvěma koncentračními tábory. Jeho vyznamenání bylo podle Bradyho synovce ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) zrušeno poté, co se Herman setkal s dalajlamou.

Řada politiků a dalších osobností se po prezidentově rozhodnutí nezúčastnila slavnostního ceremoniálu, který se jako obvykle konal 28.října na Hradě. Proti Zemanovi se uspořádalo i několik protestních akcí. Bradymu se poté dostalo ocenění mnoha jinými způsoby. Primátorka Prahy Adriana Krnáčová mu předala symbolický klíč k městu, rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller mu nabídl akademické ocenění a premiér Bohuslav Sobotka ocenil Bradyho medailí Karla Kramáře.

Mezi ty, které prezident vyznamenal Za zásluhy státu, byli např. lékař Jaroslav Feyereisl, česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi, filmový architekt Jindřich Goetz, zpěvák Daniel Hůlka, podnikatel Petr Chmela či filmový režisér Juraj Jakubisko

Řád bílého lva prvního stupně vojenské skupiny získal generálporučík Jaroslav Klemeš a Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdržel in memoriam Hanuš Holzer, bývalý honorární konzul ČR ve Švýcarsku.

deratizater ( 21. března 2017 19:12 )

Metál pro agenta STB s krycím jménem Míša to je fakt síla.A navíc nepotrestaného tuneláře fondu TREND který si luxusně žije v blahobytu z peněz o které okradnul akcionáře.

joudajoudovy ( 10. ledna 2017 08:46 )

kyška bravo!!!! vyznamenat kolaboranta, zlodeje a trafikanta kocaba, to nema chybu. skoda, ze slovenskemu lidu nebyla objasnena osobni amnestie od husaka kocabovi, jeho povolene cesty na zapad za totace ci aktivni clenstvi v stb. cesi na to stale cekaji, ale nic se nedeje. pouze se predkladaji konspiracni teorie bojovnika za lidska prava, demokracii a sberace dotaci na jakesi nadace, neb o mektajiciho zkrehotu, jenz mel umelecky bum za komousu, jak na vychode i zapade, nikdo nestoji. nasledkem prehrati od slunicek, kyska jiz davno zapacha a ma urcitou zivotnost, kdyz se nespotrebuje, nasleduje vyliti do fekalii nebo pridani do pomeji pro prasata. uzeh od slunicka se leci pobytem ve stinu, studenymi obklady, dostatkem tekutin a na kysce se dobre cvachta.... slunicko kyska by nejdrive mel zahrat sve poddane z romskych slumu a kocab jim rozdat dotace, aby opet nedoslo k rozkradeni, nebot ma pres 1/4 stoletou praxi.

deep_ass_flsting ( 10. ledna 2017 06:58 )

Když u nás mohli vyznamenat úkladné a zákeřné vrahy Mašiny, tak proč ne na Slovensku hlupáky Kocáby.

deep_ass_flsting ( 10. ledna 2017 06:53 )

Tak emigruj na Slovensko, debile!

sensadrak ( 10. ledna 2017 03:59 )

Závidím Slovákům kultivovaného a noblesního prezidenta Kisku. Proč jenom musíme mít Zemana, takový sprostý, vožralý hovado.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud