Přežilo by lidstvo zombie invazi? Výzkum: Za 100 dní zbylo jen 181 lidí

Autor: tmp - 
8. ledna 2017
20:24

Zamýšleli jste se nad tím zda byste přežili zombie apokalypsu? Tým studentů z Fakulty fyziky a astronomie z univerzity v Leicesteru se touto otázkou vážně zabýval. Využili k tomu tzv. model SIR, který se často používá pro modelování šíření nejrůznějších infekcí v populaci. A přišli na zajímavá zjištění.

V jejich verzi modelu předpokládali, že by zombie mohli pouze dál šířit nákazu, ale nezabíjeli by. Dalším předpokladem byla 90% šance přenosu mezi neinfikovaným člověkem a zombie. Virus by byl tak dvakrát více nakažlivý, než byl mor Černá smrt, který ve 14. století zdecimoval Evropu. Všichni nakažení by pak po dvaceti dnech zemřeli.

Celkovou populaci odhadli na 7,5 miliardy lidí (což odpovídá i realitě) a v prvním dnu počítali pouze s jedním nakaženým. Zhruba po dvaceti dnech by propukla pandemie. Za předpokladu žádných geografických bariér by lidská populace po sto dnech klesla na pouhých 181 jedinců. Na světě by v tu chvíli ale bylo celkem 190 milionů zombie.

Studenti se ale podívali i na o trochu realističtější verzi (tedy jestli se o reálnosti dá vůbec hovořit) a předpokládali, že by infikovaní nebyli schopní opustit svůj region, dokud by tam nebylo na 100 tisíc nakažených. Počet lidských přeživších po sto dnech by v této verzi stoupl na 273. Další z modelů pak předpokládal, že s vzrůstajícím počtem zombie by se snižoval počet lidských obětí, jelikož by zkrátka bylo méně zdravých lidí k nalezení. „Nepočítali jsme s možností pro lidi zabít zombie,“ napsali.

Má lidstvo naději na přežití?

Právě možnost bránit se i mít v průběhu let děti studenti zohlednili v poslední verzi modelu. Zde prodloužili život zombieho na jeden rok a přidali 10% šanci člověka na zabití jednoho z nich každý den. Ženy v reprodukčním věku by navíc mohly mít jednou za tři roky dítě. Tyto předpoklady přinesly alespoň nějakou naději pro lidstvo. Lidská populace by sice rapidně klesla na několik stovek tisíc, nicméně zombie by začali vymírat po 1000 dnech. V tu dobu by přežilo z každých 10 tisíc lidí pouze 88 jedinců. Během dalších šesti let by pak zombie úplně vymřeli. Po 27 letech od začátku epidemie by se lidská populace začala zotavovat a její počet by opět začal růst.

I podle poslední verze modelu je ale šance na přežití během prvních 1000 dnů epidemie stále mizivá – pouhých 0,0088 %. Model navíc ani nepočítal s tím, že v noci jsou zombie přece daleko více nebezpeční než přes den…

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

petrzn ( 9. ledna 2017 08:31 )

Jaký příspěvek, taková reakce

teufel ( 9. ledna 2017 08:12 )

Máš skutečně úroveň, z tvého projevu se hned vidí inteligent, gratuluji.

petrzn ( 9. ledna 2017 07:17 )

Co bych dělal v Kolbence, ty tupče???

kradu ( 9. ledna 2017 07:13 )

lepší makat jak šroub v kolbence než kouřit ptáky na hlaváku vid tak běž taky do kolbenky a nezavid jo

petrzn ( 9. ledna 2017 07:09 )

Táhni přehazovat písek, ty tupá dělnická lopato, a ne s er se do věcí, kterým nerozumíš!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud